Andersenova Snehová kráľovná

Updated: Dec 22, 2020

MIROSLAVA DURANKOVÁ


Jej krása ma mrazí a priťahuje. So zatajeným dychom sa k nej približujem, chcem sa dotknúť jej bielych rúk alebo aspoň jej snehového rúcha, ale nie veľmi a nie na dlho, len na krátko, aby som skúsila aké to je, no mráz páli a ja odťahujem ruku preč, no ona ma už nechce pustiť, a je tak oslnivo krásna. Kráľovná snehu.


Celý príbeh je pomenovaný po nej a my ju stretneme iba v úvode rozprávky, kedy sa zjaví v okne Jankovi (v origináli Kay) a potom zase na saniach unáša Janka preč. Stačia jej dva bozky a Janko zabudne na domov, na svoju drahú Oľgu (v origináli Gerda). Zababuší sa do jej jemného kožucha a odchádza do krajiny chladu odkiaľ sa môže dostať, len ak poskladá z ľadových krýh slovo večnosť.


Keď Hans Christian Andersen napísal túto rozprávku v roku 1844 asi netušil, že sa stane predlohou k mnohým animovaným rozprávkam či celovečerným filmom. Postavu Snehovej kráľovnej stretávame v príbehoch Narnie od C.S.Lewisa aj v ich sfilmovaných verziách (Narnia: Lev, šatník a čarodejnica). S motívom mrazu a snehu, ktoré spôsobuje jedna konkrétna postava sa stretávame aj v Ľadovom kráľovstve (Frozen), ktorého ošiaľ spôsobil, že snehuliakov voláme výlučne Olaf a každá malá princezná sa chce volať Anna alebo Elsa.


Poznáme však originálnu verziu Andersenovej Snehovej kráľovnej? Prečítajte si ju tieto Vianoce aj so svojimi deťmi a spravte si spoločný rodinný seminár Akadémie o tejto ikonickej rozprávke.

Odporúčania na seminár:

  • Prečítajte si rozprávku (možno ju neprečítate naraz a zaberie vám niekoľko snežných večerov).

  • Vyhraďte si čas na spoločný seminár (maximálne 90 minút).

  • Vytvorte si peknú atmosféru, ideálne sedenie do kruhu, ideálny počet účastníkov sa rovná počtu členov vašej rodiny.

  • Uvarte si čaj, punč a nachystajte koláč.

  • Môžeme začať.


Seminár o Andersenovej Snehovej kráľovnej podľa Akadémie


1. AKTIVITA: Na papier si nakreslite črepinu zo zrkadla. Do nej vpíšte čo najviac vecí, ktoré v rozprávke symbolizuje sneh, chlad, zima a čriepky zo zrkadla (napr. stuhnutosť, neschopnosť vidieť zlo a pod.)

  1. Čo ste si napísali do črepiny a prečo? Kde to v rozprávke nájdeme?

  2. V ktorých rozprávkach si sa stretol s podobnými prvkami, ako nachádzame v Snehovej kráľovnej?