top of page

Stredozem má dvoch pánov

Updated: Oct 20, 2020

LUCIA FRONCOVÁ


J. R. R. Tolkien žije v našej kultúre najmä cez známe knihy Pán prsteňov a Hobit, ktoré definovali celú generáciu fantastickej literatúry a ktoré sme videli aj na filmových plátnach. To je však len špička ľadovca - až tri štvrtiny jeho diela vyšli až po jeho smrti. Vďačíme za to jeho synovi Christopherovi, ktorý zomrel 16. januára 2020.


Začiatok príbehu


Tolkien pôvodne neplánoval tvoriť pre široké publikum. Začiatkom minulého storočia písal hlavne krátke príbehy pre deti, ktoré zasadil do magického sveta dnes už známeho ako Stredozem. Jedným z týchto príbehov bol Hobit. Všimol si ho vydavateľ a v roku 1936 dielo vyšlo knižne s takým úspechom, že čitatelia si žiadali jeho pokračovanie.


Tým mali byť knihy Pán prsteňov - no ak sa vám Pán prsteňov nezdá ako detská knižka, máte pravdu: J. R. R. Tolkien sa do príbehu o Prsteni moci ponoril oveľa viac, ako pôvodne zamýšľal - stal sa temnejším a detailnejším - a tak vznikla najslávnejšia fantasy trilógia pre dospelých.Ďalšie knižné diela J. R. R. Tolkiena však vyšli až po jeho smrti. Cez nekonečné množstvá zápiskov, príbehov a kresieb, ktoré jeho otec napísal polstoročie dozadu, sa Christopher Tolkien prepracoval postupne: boli to rukopisy, často na kúskoch náhodného papiera, mená postáv sa menili v priebehu deja, staré verzie boli neprehľadne prepísané novými. Celá jeho tvorba je však charakteristická ľahkosťou a zrozumiteľnosťou jazyka, ktorým opisuje epické udalosti, prostredie a postavy.