Júlia Zlúkyová je bývalá študentka Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici, kde zároveň absolvovala Akadémiu veľkých diel, ktorú si spojila s programom Duke of Edinburgh (DofE). Po strednej škole úspešne ukončila dvojročný program v Kolégiu Antona Neuwirtha. Momentálne už tretí rok študuje na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v odbore učiteľstvo slovenského jazyka a histórie. Julka sa s nami podelila o jej skúsenosť v prepojení dvoch programov, Akadémie a DofE, a aká bola jej cesta k dosiahnutiu strieborného stupňa.
Julka počas štúdiua v Kolégiu Antona Neuwirtha. Zdroj: Kolégium Antona Neuwirtha
Cesta k Akadémii a DofE
Julka sa na Akadémiu veľkých diel prihlásila krátko predtým ako na Slovensku vypukla pandémia vírusu korony. Všetky semináre mali v online podobe, ale aj napriek tomu sa študenti v jej skupine radi cez obrazovku stretávali.
V trávení času doma Julka našla aj výhodu – mala dostatok voľného času. Rozhodla sa ho investovať do ďalšieho vzdelávacieho programu. “Keďže som nestrácala čas napríklad cestovaním, povedala som si, že budem popri Akadémii stíhať aj čosi viac,” povedala dnes už študentka vysokej školy. “Akadémia mi celkom zapasovala do DofE a zaradila som si ju do sekcie ,rozvoj talentu‘, dodala Julka. DofE má totiž štyri sekcie, kde do každej si študent navrhne aktivity tak, aby mali dostatočnú časovú dotáciu a dajú sa plniť každý týždeň.
Julka toto svoje rozhodnutie hodnotí veľmi pozitívne: „Robila som, čo ma bavilo, pred obrazovkou som strávila rovnako veľa času a zároveň sa to veľmi dobre hodilo do môjho DofE programu,“ vysvetľuje a dodáva, že by to odporučila aj iným.
Stretnutie s Akadémiou
Prvýkrát o Akadémii počula od jej pani učiteľky Anky Belanovej. „Raz nám pripravila na hodine francúzštiny ukážkový seminár s krátkym filmom Next floor. Potom sme sa posadili v triede do kruhu a viedla s nami diskusiu,“ popisuje Júlia svoju stredoškolskú skúsenosť s Akadémiou. Najviac sa jej páčila forma diskusie, ktorú Akadémia veľkých diel ponúkala: „Fascinovalo ma, že učiteľka s nami chcela diskutovať o nezvyčajnom filme,“ vysvetľuje Julka.
Julka sa veľmi chcela prihlásiť aj napriek tomu, že ostatní spolužiaci v tom čase veľmi neprejavili záujem o program Akadémie. ,,Chcela som zažiť viac podnetných diskusií,“ hovorí Julka, ktorej sa prístup pani učiteľky pri vedení seminárov veľmi páčil. „Častokrát sme otvorili témy, o ktorých sme sa nikdy v škole, ale ani medzi kamarátmi nerozprávali. Veľmi ma to bavilo,“ dopĺňa študentka. V diskusnej skupine pritom bola najstaršia. „Ale nebola to prekážka. Počula som totiž názory iných, mladších ľudí zo školy, nielen mojich spolužiakov, a to bolo vzácne,“ dodáva.
Za svoj najsilnejší zážitok z Akadémie považuje seminár o knihe Hľadanie zmyslu života od Viktora Frankla. Kniha opisuje témy 2. svetovej vojny a holokaustu, ale kladie si tiež dôležitú otázku čo má byť zmyslom nášho života. „Bol to jeden z najnáročnejších, ale zároveň veľmi nádherných seminárov,“ vysvetľuje Julka. „Počas semináru sa naša pani učiteľka veľmi dojala a my s ňou… Nebol to ,efekt stáda‘, kedy by ona začala a my sme sa k nej pridali. Ona nám skôr ukázala, že si pri veľkých dielach môžeme dovoliť byť krehkí a prejaviť až takéto silné emócie,“ popisuje svoj zážitok v Akadémii Julka, pre ktorú táto skúsenosť dodnes veľmi veľa znamená, pretože ovplyvnila jej vzťah k pani učiteľke a aj k samotnej Akadémii.
Úspešný strieborný stupeň v DofE
Júlia Zlúkyová si Akadémiu veľkých diel spojila s rozvojovým programom Duke of Edinburgh. Spojenie DofE a Akadémie bolo pritom pre Julku veľmi výhodné. „Obidva programy slúžia na sebarozvoj a ja som sa chcela naplno rozvíjať, pracovať na sebe a ísť po ceste k lepšiemu ja,“ vysvetľuje Julka. „Akadémia taktiež spĺňa všetky požiadavky, ktoré DofE vyžaduje. Akadémia totižto rozvíja talent, či už v oblasti kritického myslenia, empatie alebo argumentácie,“ hovorí Julka a dodáva, že každý si v nej vie nájsť to svoje a zadefinovať si svoj talent, ktorý chce rozvíjať.
Aj keď Julka program DofE ukončila už pred pár rokmi pri ukončení strednej školy, až v roku 2024, keď už je tretiačka na vysokej škole, dostala ocenenie strieborným stupňom. Všetky podmienky splnila, na expedícii, ktorú DofE vyžaduje, bola s chlapcami z Nitry, ktorých predtým v živote nevidel, no i tak musela čakať. „Keď som program ukončila, v mojej aplikácii nastal nejaký problém a nemohli mi ho uzavrieť. V tom období som už nastupovala na vysokú školu, začala som študovať aj dvojročný program v Kolégiu Antona Neuwirtha a nemala som veľmi čas to riešiť, hovorí študentka, ktorá už ani nečakala, že sa to vyrieši.
Po troch rokoch, keď už Julka študuje v treťom ročníku a píše bakalársku prácu, sa jej ozval školiteľ s pozitívnou správou – úspešne sa mu podarilo uzavrieť jej DofE so striebornou úrovňou. „Bola som si ako jediná vysokoškoláčka medzi všetkými stredoškolákmi prevziať na veľkom oceňovaní certifikát. O to hodnotnejšie to ale vnímam, že medaila na mňa čakala takmer štyri roky,“ smeje sa Julka, ktorá tak dokazuje, že na dobré veci sa oplatí čakať.
Rozhovor s Júliou viedla a článok napísala Katarína Sivecová v spolupráci s Michaelou Šulavíkovou
Comments