Zlatá medailistka DofE Adriána Kováčová: Akadémia veľkých diel z nás robí ľudskejšie bytosti
- Vladimír Mičuda
- 7 hours ago
- 5 minút čítania

Získať zlatú medailu v programe DofE si vyžaduje mesiace odriekania a pevnú vôľu. Stredoškoláčka Adriána Kováčová z Prešova túto výzvu nielenže úspešne zvládla, ale popritom sa stala aj aktívnou súčasťou Akadémie veľkých diel. Dnes stojí na prahu štúdia medicíny a v rozhovore prezrádza, ako ju tieto dva zdanlivo odlišné svety formovali, prečo je dôležité vedieť spomaliť a ako správne vedená diskusia dokáže z ľudí sňať potrebu hádať sa.
To najdôležitejšie z rozhovoru:
O motivácii nevzdať sa: „Keď je človek už za polovicou, musí ísť ďalej. Poháňala ma vpred vízia človeka, ktorým som sa stávala.“
O zmene vnímania výučby: „Vďaka Akadémii som na vlastnej koži pocítila vzdelávanie bez mechanického memorovania, zamerané na hlboké porozumenie.“
O sokratovskej diskusii: „Často cítim, že z ľudí pri výmene argumentov opadáva potreba hádky, najmä vtedy, keď majú pocit, že sú vypočutí a rešpektovaní.“
Získať zlatú medailu DofE je obrovský míľnik, ktorý si vyžaduje mesiace odriekania a pevnej vôle. Keď si stála po boku Miloša Ondrášika a prebrala ocenenie, čo ti v tej sekunde preblesklo hlavou?
„Naozaj sa to deje? Už mi naozaj nechýba ani jeden zápisok?“ Asi niečo v takom zmysle mi išlo hlavou. Keďže som s DofE žila naozaj dlhú dobu, bolo ťažké uvedomiť si, že je to skutočné – že toto je ten vytúžený cieľ a ja si preberám ocenenie.
Zlatá úroveň nie je len o odškrtávaní úloh, je to test charakteru. Čo ťa pred tými osemnástimi mesiacmi motivovalo ísť do toho naplno a nevzdať to ani v momentoch, keď sa ti vyslovene nechcelo?
Myslím si, že to nebola jedna konkrétna vec. Motiváciu som čerpala počas celej cesty: zo samotného procesu a vďaka ľuďom, ktorí ma sprevádzali. Pomaly, ale isto som na sebe vnímala zmeny a každá z oblastí viedla k pozitívnemu posunu v mojom živote. Trúfam si povedať, že ma poháňala vpred práve vízia človeka, ktorým som sa počas mojej DofE cesty stávala. Hoci som si uvedomovala, že to, čo robím, má zmysel, vo chvíľach, keď sa mi nechcelo, ma motivoval aj počet zápiskov v online systéme. Keď je už človek za polovicou, musí predsa ísť ďalej – aspoň taká bola moja úvaha.
Súčasťou zlatej úrovne je aj náročná dobrodružná expedícia a rezidenčný projekt v neznámom prostredí. Ktorý moment z týchto výziev ťa preveril úplne najviac a ako si sa s ním popasovala?
Počas cvičnej expedície som zistila, ako veľmi ma pobyt v prírode napĺňa a ako sa oplatil tréning v športovej oblasti. Napriek tomu, že som uprostred noci musela ísť zachraňovať ruksak, ktorý z predsiene stanu vytiahla líška, bola dobrodružná expedícia skutočne krásnym zážitkom, na ktorý rada spomínam. Aj kvalifikačná expedícia sa niesla vo veľmi príjemnej atmosfére. Pokoj v mysli, aký som nadobudla na kopcoch Nízkych Tatier, je pre mňa doteraz záhadou.
Na expedíciách som našťastie nezažila momenty, kedy by som si želala byť niekde inde. Boli sme výborný tím a výzvy, ktoré sa naskytli, sme vždy spoločne vyriešili. Mám to šťastie povedať, že aj taký veľký strašiak, akým je štvordňová expedícia, môže byť veľmi príjemnou skúsenosťou.
Rezidenčný projekt som absolvovala na Letnej akadémii Discover. Pamätám si, že najväčšou výzvou pre mňa bolo osloviť cudzích ľudí, no trvalo to iba prvé dva dni. Popasovala som sa s tým jednoducho tak, že som nabrala guráž a išla medzi nich. Môj počiatočný skepticizmus bol úplne neopodstatnený, keďže tábor bol plný inšpiratívnych a predovšetkým ľudských mladých ľudí. Discover som si obľúbila natoľko, že som ho navštívila aj minulý rok a chystám sa tam znova.
Akadémia veľkých diel
Ako jednu z aktivít v rámci DofE si si vybrala práve Akadémiu veľkých diel. Prečo padla voľba na tento program a čo si od neho na začiatku očakávala?
V roku, keď som sa prihlásila, sa Akadémia veľkých diel na našej škole otvárala prvýkrát. Nemala som teda bližšie informácie z prvej ruky, to mi však neprekážalo. Stačilo mi prečítať si oznam a hneď som vedela, že je to niečo pre mňa. To sa mi potvrdilo aj na náborovom seminári. Tešila som sa na diela, ktoré spoznám, a na diskusie so spolužiakmi. Išla som do toho s veľkou zvedavosťou a otvorenou mysľou. O tom, že si Akadémiu môžem započítať ako aktivitu v rámci rozvoja talentu v DofE, som zistila až vtedy, keď som už bola prihlásená.
Akadémia nie je bežný krúžok. Vyžaduje si hlboké zamyslenie, čítanie náročnejších textov a intenzívnu diskusiu. Ako ťa tento priestor formoval v porovnaní s tým, čo zažívaš na bežných stredoškolských hodinách?
Semináre v rámci Akadémie boli neporovnateľné so stredoškolskými hodinami. Iná bola nielen domáca príprava, ale aj príprava pani učiteľky, celkový prístup, atmosféra, aktivity stimulujúce myslenie a komunikačné schopnosti, a rovnako tak bezpečný priestor, ktorý sme si tam vytvorili. Akadémia veľkých diel je bezpochyby projekt, z ktorého by malo školstvo čerpať inšpiráciu. Je zrejmé, že v spôsobe výučby budú musieť nastať zmeny, a to aj kvôli vzostupu umelej inteligencie. Vďaka Akadémii som na vlastnej koži pocítila, ako môže vyzerať vzdelávanie, keď sa nezameriava na mechanické memorovanie, ale na hlboké porozumenie a prebratie problematiky zo všetkých možných uhlov pohľadu.
Ktoré z „veľkých diel“ v tebe zanechalo najhlbšiu stopu a prečo sa ťa tak dotklo?
Každé jedno dielo na mňa zapôsobilo. Ak by som však mala vybrať jedno, ktoré vo mne zanechalo najhlbšiu stopu, bol by to román Hľadanie zmyslu života od Viktora Frankla. Toto dielo ma zasiahlo do hĺbky. Nielen preto, že sa odohráva vo vojnovom prostredí, ale aj preto, že mi odhalilo vnútorný svet postavy, ktorá prežila niečo, čo som si vtedy vedela len ťažko predstaviť.
Charakteristickým znakom Akadémie je sokratovská diskusia – umenie pýtať sa, počúvať iných a argumentovať bez útokov. Ako ti táto zručnosť pomáha v každodennom živote?
Umenie sokratovskej diskusie spočíva v tom, že z nás robí ľudskejšie bytosti. Pri komunikácii vnímam potrebu byť rozumným a chápavým partnerom a táto zručnosť mi v tom bezpochyby pomáha. Vedome som ju začala vnímať počas Akadémie veľkých diel a odvtedy sa ju snažím cibriť. Pomáha mi viesť produktívnejšie rozhovory. Často cítim, že z ľudí pri výmene argumentov opadáva potreba hádky, najmä vtedy, keď majú pocit, že sú vypočutí a rešpektovaní. Verím, že vďaka tomuto princípu sa zo mňa stal človek, ktorý sa nebojí ísť do diskusie, vie si stáť za svojím, no zároveň je otvorený novým uhlom pohľadu.
Formovanie charakteru
Ako sa podľa teba tieto dva svety (Akadémia a DofE) počas tvojej cesty dopĺňali?
DofE je určite o vytrvalosti a cieľavedomosti, zatiaľ čo Akadémia mi počas tohto dlhého obdobia „nekončiacich“ zápiskov pomáhala spomaliť. Učila ma tiež pozerať sa na veci s nadhľadom a lepšie komunikovať s ľuďmi, ktorých som stretávala napríklad v rámci dobrovoľníctva. Oba projekty fungujú ako zdravý ekosystém, ktorý v človeku vybuduje to najlepšie.
Budúcnosť a plány
Stojíš na prahu dospelosti s mimoriadnymi skúsenosťami, ktoré mnohí nezískajú za celý život. Kam smerujú tvoje kroky ďalej?
V septembri nastupujem na Jesseniovu lekársku fakultu v Martine a radosť, akú z toho mám, je ťažké opísať slovami. Viem, že v mojom živote nastane v blízkej dobe mnoho zmien, pred ktorými mám veľký rešpekt, ale zároveň aj nekonečnú chuť čeliť im. Určitú predstavu o budúcnosti mám, no teším sa aj na to, čo v mojich plánoch zatiaľ nefiguruje. Verím, že sa mi v živote naskytnú možnosti, o ktorých dnes ešte ani nesnívam.
Plánuješ si princípy z DofE a z Akadémie udržať vo svojom živote aj naďalej? Ako by to malo v praxi vyzerať?
Oba projekty ma počas celej strednej školy formovali a ovplyvnili to, akým som dnes človekom. Preto na ich princípy nechcem zabudnúť. Ako presne to bude vyzerať v praxi, je možno pre každého trochu iné. Ja sa však mienim držať zdravej rovnováhy medzi svojimi ambíciami a hodnotami, rozumom a citom. Verím, že s týmito princípmi na mysli budem vedieť navigovať svoj život tým správnym smerom.
Čo by si z vlastnej skúsenosti odkázala stredoškolákom, ktorí možno práve teraz váhajú, či sa do DofE alebo Akadémie veľkých diel prihlásiť?
Neváhajte. Dá vám to niečo tak komplexné, čo sa ani nedá opísať niekoľkými slovami. Získate pevné základy, z ktorých budete nepochybne čerpať celý život. Či už ide o učenie sa sebadisciplíne, prekonávanie seba samého, cibrenie kritického myslenia a komunikačných schopností, prácu v tíme, alebo hľadanie vlastného ja a svojich hodnôt – to všetko, a ešte omnoho viac, vám Akadémia aj DofE pomôžu postupne budovať.



