top of page

SOFIA je esejistická súťaž pre študentov stredných škôl

socha.png

,,Nepreskúmaný život nie je hodný žitia."

Čo tým myslí Sokrates? Má pravdu?

1.

2.

Aneta Juhaniaková

Gymnázium Jura Hronca

Bratislava

Karin Spišáková

Gymnázium Poštová

Košice

3.

Lukáš Obermajer

Gymnázium Teplická

Bratislava

Gratulujeme!

Ceny SOFIA 2020

1. miesto

Bicykel z predajne BI&CI

2. miesto

Videokurz Majster jazykov

od jazykovymentoring.sk

+ štýlový zápisník Karouch

3. miesto

Knihy z vydavateľstva Artforum

+ kožený zápisník Marc Tanner 

Všetci 3 výhercovia zároveň získavajú zadarmo

účasť na Letnej univerzite pre stredoškolákov

+ darček od Marc Tanner

vitazi

Prečo písať argumentačnú esej?

Lebo láska (philia) k pravde a múdrosti (sophia) nám pomáha lepšie žiť.

Lebo nachádzame odpovede na dôležité otázky.

Lebo sa pri tom učíme lepšie myslieť.

Pravidlá súťaže

 • Esej (nepodpísaný text bez kontaktných údajov) pošli najneskôr do polnoci 29. februára 2020 pomocou tohto formulára.

 • Minimálny rozsah eseje je 800 slov, maximálny rozsah 1200 slov.

 • Argumentačná esej je text s pevnou štruktúrou (úvod, jadro a záver), ktorá pomocou argumentov a dôkazov (príklady, štatistiky, hodnoverné zdroje…) obhajuje názor autora. Pozri si radu Ako napísať dobrú argumentačnú esej.

 • Odporúčame využiť relevantnú literatúru. Dávaj však pozor, aby citácie a parafrázy jasne odkazovali na zdroj, z ktorého si čerpal. V prípade zisteného plagiátorstva bude tvoja esej vylúčená zo súťaže.

 • Cituj zdroje podľa tohto návodu: Ako citovať v eseji

 • Do súťaže môžeme zaradiť iba jednu tvoju esej.

 • Prihlásením do súťaže vyjadruješ svoj súhlas so spracovaním tvojich osobných údajov. Prečítaj si Vyhlásenie súhlasu so spracovaním osobných údajov.

 • Máš otázky? Spýtaj sa nás cez e-mail: maria.svedova@akademiavelkychdiel.sk

Má SOFIA zmysel?

,,Nie je veľa okamihov, ktoré sa mi do pamäte vryli tak, ako vytváranie mojej eseje do súťaže SOFIA. Samotné písanie sa mi podarilo vtesnať do jedného veľmi dlhého februárového večera, avšak pri písaní som si uvedomila, že najväčšiou prácou boli zrejme minúty a hodiny cestovania vlakom, keď som o téme mohla so zavretými očami premýšľať a ,,filozofovať”.

 

Zrazu máte pred očami nový svet, ktorý vás pozýva objavovať a žasnúť. Esej a jej štruktúra mi boli veľkou pomocou, ako zdieľať myšlienky, či interpretáciu myšlienok ľudí predo mnou s ostatnými. Som veľmi vďačná za túto skúsenosť, o ktorej môžem bez výčitiek povedať, že mi zmenila život. Ak uvažujete, či ísť do toho, nájdite v sebe odvahu a prekonajte obavy či lenivosť. Stojí to za to!”

Sára Dobrovodská
1. miesto v 7. ročníku súťaže SOFIA – Prečítaj si rozhovor so Sárou

Porota

téma

,,Nepreskúmaný život nie je hodný žitia.

- Sokrates

O čom má byť tvoja esej

Všetci chápeme, že je dôležité občas sa zamyslieť nad tým, čo robíme a ako žijeme. Sokrates však vraví, že ak si z toho nespravíme životný štýl, náš život „nie je ten pravý“. Nepreháňa to? Naozaj máme byť všetci nepraktickými filozofmi, inak nemáme dobrý život? Nie je Sokrates intelektuárskysky snob a elitár?

 

Ako má vyzerať filozofické skúmanie? Má viesť k vyvracaniu zaužívaných názorov alebo k ich potvrdzovaniu? Je filozofovanie sólovou činnosťou na vlastnej pohovke či v pracovni alebo je preň potrebný rozhovor, ako naznačuje Sokrates? Má sa zaoberať najmä ľudským životom a spoločnosťou alebo nadpozemskými vecami? Môže byť filozofovanie pre človeka zlé? Je správne vyzývať k filozofovaniu a k zamýšľaniu sa nad sebou aj iných, hoci aj proti ich vôli?

Zdroje

 • Najdôležitejším zdrojom je pre teba text od Platóna s názvom Obrana Sokratova. Nájdeš ho ľahko dostupný krátkym hľadaním na internete, napríklad aj v .pdf verzii. Pri jeho čítaní sa dobre sústreď. Citát, ktorý sme vybrali patrí najmä k časti 38a5–6.
   

 • Vypočuj si podcast Pravidelná dávka - konkrétne jeho 103. epizódu, ktorá vznikla práve k tejto téme a pomôže ti lepšie porozumieť Sokratovi (dostupná aj na Spotify, Apple podcasts a Google Podcast).
   

 • Vypočuj si rozhlasové prevedenie Obrany Sokratovej tu alebo spustením videa nižšie.

matus_edited_edited.jpg

Matúš Sitár

Predseda poroty. Získal doktorát z filozofie na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave. Momentálne pôsobí ako učiteľ na Trnavskej univerzite, v Kolégiu Antona Neuwirtha a v Spoločenstve Ladislava Hanusa. Venuje sa prekladom akademických textov najmä z angličtiny a latinčiny.

79856323_3276627975745032_61919963685847

Justína Betinská

Študovala na Univerzite v Yorku sociálnu spravodlivosť a vzdelávanie. Je absolventkou siedmeho ročníka Kolégia Antona Neuwirtha. Žije s manželom v Durhame na severe Anglicka, naposledy pracovala vo finančnom sektore pre banku Santander.

profil_Betinsky_edited_edited_edited.jpg

Jakub Betinský

Vyštudoval medzinárodné vzťahy a politickú ekonómiu na Università di Bologna, neskôr filozofiu na KU Leuven a v súčasnosti si robí PhD vo filozofii (odbor meta-etika) na University of Durham. Je zakladeľom podcastu Pravidelná dávka a spoluzakladateľ podcastu Kvantum ideí.

magu_edited.jpg

Michal Magušin

Absolvoval 3. ročník Kolégia Antona Neuwirtha. Vyštudoval žurnalistiku v Bratislave aj v Londýne, kde neskôr stážoval vo Financial Times. Má rád šport, silné pivo a ozajstných intelektuálov, okolo ktorých sa posledné roky motal najmä vďaka práci v časopise .týždeň. Momentálne je jeho šéfredaktorom a moderuje aj diskusnú reláciu Na hrane v TV JOJ.

Jurčo_Dušan-709x1024_edited.jpg

Dušan Jurčo

Pôsobí ako učiteľ slovenského jazyka a literatúry na bilingválnom Gymnáziu C. S. Lewisa v Bratislave a ako člen metodického tímu v Akadémii veľkých diel. Je veľkým fanúšikom kvalitnej filmografie, dobrých kníh a hudby všetkých žánrov.

Jablonicka-Kristina_edited.jpg

Kristína Hrehová

Vyštudovala matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Momentálne si robí americký doktorát z ekonómie na CERGE a študuje teológiu kresťanských tradícii na Inštitúte ekumenických štúdii v Prahe. Je absolventkou 4. ročníka Kolégia Antona Neuiwrtha.

ak napisat esej

Partneri súťaže

Screenshot%202019-11-29%20at%2012.26_edi
Screenshot 2019-11-29 at 12.26.07.png

Mediálny partner

zones_logo.png
bottom of page