top of page

Kam za umením v novembri

Jakub Neščivera


Edvard Munch sa raz vyslovil: „Pri maľovaní nikdy nemyslím na predaj obrazu. Ľudia nedokážu pochopiť, že maľujeme, pretože chceme experimentovať a rozvíjať sa pri snahe dosahovať umelecké výšky.” Rozvíjať sa prostredníctvom zážitku z umenia môžete vďaka tímu Akadémie veľkých diel aj v novembri. Stačí si vybrať niektoré z umeleckých podujatí, ktoré na Vás čakajú v každom kraji Slovenska.


Okrem lokálnych podujatí sa v sobotu 18. novembra 2023 uskutoční 14. ročník celoslovenského podujatia európskeho významu Noc divadiel 2023. Noc divadiel je európske podujatie prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom. Podujatie bude prebiehať v 27 obciach a mestách.
Bratislavský kraj
Bratislava Mozart Festival 2023


Ako naozaj znela Mozartova hudba? Aké bolo kultúrne prostredie Prešporka v 18. storočí? Je naozaj už všetko objavené a objasnené? Aj tieto otázky si kládli organizátori pri koncipovaní najnovšej dramaturgie Bratislava Mozart Festivalu 2023. Podujatie vzniklo v roku 2014 s cieľom uvádzať tvorbu Wolfganga Amadea Mozarta a jeho súčasníkov pôsobiacich na území dnešného Slovenska v špičkovej interpretačnej kvalite, a dnes oslavuje okrúhle výročie pôsobenia. Desiaty ročník prinesie sériu piatich koncertov spolu s tradičným sprievodným programom v podobe majstrovských tried a hudobnej vychádzky. Kompletný program získate kliknutím na tento odkaz.


Danubiana


Danubiana Meulensteen Art Museum návštevníkom počas novembra ponúka 3 nové výstavy. Výstava Beautiful Accidents Martina Stranka obsahuje fotografické scény, v ktorých potiera hranicu medzi skutočnosťou a snívaním. Minimalistické poňatie scény zdôrazňuje človeka ako jedinca a jeho vnútorný dialóg vedený sám so sebou. Umelec prostredníctvom symboliky reaguje na konzumnú tvár života v kontraste s návratom k prírode


Výstava nazvaná TERÁRIUM odkazuje svojim názvom na obmedzený priestor ľudskej slobody. Dištančný pohľad autora sleduje rub retušovaného sveta snov a potrieb, ktorým sú vymedzené krehké civilizačné hranice. Počas novembra bude taktiež možné vidieť výstavu fotografky Táni Hojčovej s názvom Stotina v čase.


Slovenská národná galéria


Výstava s názvom Hvězdy predstavuje tvorbu šiestich „hviezdnych“ predstaviteľov, zakladateľov moderného umenia – Františka Kupku, Emila Fillu, Antonína Procházku, Jana Zrzavého, Františka Foltýna a Toyen.

Antonín Procházka - Na dedine


Všetci spolu, a každý inak, významným spôsobom formovali podobu českej a európskej moderny a avantgardy prvej polovice 20. storočia. Českí umelci od začiatku storočia pohotovo a presvedčivo reagovali na striedanie jednotlivých tendencií v umení a v niektorých prípadoch ich dokázali predpovedať i spoluutvárať v európskom a svetovom kontexte. Svojou tvorbou otvárali novú etapu dejín modernej civilizácie a kultúry, definovali miesto a funkciu umenia v demokratickej spoločnosti medzivojnovej republiky.
Staromestské centrum kultúry a vzdelávania


Literárna klasika Malý Princ, ktorá svojím čarom prepája svet detí a dospelých ožije v jedinečných ilustráciach Elišky Podzimkovej. Česká umelkyňa pripravila interaktívnu výstavu, v ktorej sa originálne stvárnenie myšlienok spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho hýbe a prehovára k divákom. Vďaka modernej technológii a rozšírenej realite môžu návštevníci ilustrácie rozpohybovať a sledovať jednotlivé dieliky Exupéryho príbehu vo svojich telefónoch či tabletoch. Eliška Podzimková je česká animátorka a ilustrátorka, ktorá svojou originálnou technikou kombinovania fotografie s ilustráciou oslovila zahraničné aj domáce publikum. Eliška Podzimková vystúpila na pražskom TEDx a časopis Forbes ju zaradil do rebríčka 30 pod 30. Všetky informácie o podujatí získate po kliknutí na tlačidlo nižšie.


Galéria Slovenského rozhlasu


Kurátor Ivan Jančár prichádza do Galérie Slovenského rozhlasu s výstavou s názvom Ne(s)pútaní. „Vždy ma mimoriadne zaujímali autori, ktorí boli nespútaní dobou či konvenciami, zvádzali zložité vnútorné boje alebo celkom spontánne tvorili. Na druhej strane som nikdy nemal rád prvoplánové provokácie, ktorých cieľom bolo len upútať pozornosť. Keďže som celý život prežil s výtvarníkmi, viem, aké zložité je vytvárať skutočné umelecké diela a ostať verný svojmu presvedčeniu, s akou neochvejnosťou si musia stáť za svojím vnútorným presvedčením. Na túto výstavu som si vybral šiestich autorov s rôznymi osudmi a diametrálne odlišnými výtvarnými programami. Vybral som Petra Kalmusa, Otisa Lauberta, Stana Černého, Erika Bindera, Ildikó Pálovú, Andreja Dúbravského a Jána Bátoreka.”


Zoya musem


Výstava „ ...AND QUIETLY THE NIGHT ARRIVES“ predstavuje dvanásť medzinárodných umelcov, ktorí skúmajú pohľady na estetiku temnoty, melanchóliu, mytológiu a predstavivosť. Noc symbolickým a surreálnym spôsobom slúži ako metafora, kde sú narušené bežné spôsoby vnímania a odhaľujú sa skryté aspekty existencie. ZOYA Museum sa nachádza v priestoroch moderného vinárskeho komplexu ELESKO Wine Park v Modre.


Mesiac Fotografie


Festival Mesiac fotografie založený v roku 1991 je najdlhším domácim a medzinárodne známym festivalom na Slovensku. „V rámci programu sa vždy usilujeme prezentovať projekty, ktoré sú aj odpoveďou na aktuálne dianie vo svete, ale svedčia aj o autonómnych hodnotách fotografickej tvorby, pričom dbáme na podnecovanie dialógu rôznych kultúr a uhlov pohľadu na to, čo je kľúčové pre súčasné umenie i spoločnosť. Fotografia ako súčasť kultúry a umenia nám umožňuje predstaviť a zdieľať hodnoty, rozmanité vízie a prierezy pohľadov na rozličné témy z rôznych perspektív.” Všetky informácie o výstavách a miestach konania získate kliknutím na tlačidlo nižšie.

Trnavský krajKultúrne centrum Malý Berlín


Malý Berlín 10. novembra v rámci cyklu komorných koncertov b minor prinesie komorný súbor EnsembleSpectrum. Súbor sa špecializuje na hudbu 20. a 21. storočia a vo svojom programe Endless Wander predstavia diela štyroch súčasných skladateľov. Niektoré zaznejú v slovenskej, ale i svetovej premiére práve na tomto koncerte. To všetko pod taktovkou skladateľa a dirigenta Mateja Slobodu. Členovia študovali na umeleckých univerzitách v Európe a sú aktívni v orchestroch a vzdelávacích inštitúciách. Do Malého Berlína prídu v zložení flauta, klarinet, husle, viola, violončelo.


Hudba Trnave 2023


Od 11. do 12. novembra bude v Synagóge - Centre súčasného umenia v Trnave prebiehať 21. ročník Slovenského festivalu umenia 2023 - Hudba Trnave - pocta viole. Všetky informácie o podujatí získate po kliknutí na tlačidlo nižšie.


Ypsalon 2023 | Literárny festival


Od 23. do 26. novembra sa uskutoční najväčší literárny festival v Trnave – Ypsalon 2023. Čakajú na vás štyri literárne dni, počas ktorých sa môžete tešiť na besedy a diskusie s poprednými slovenskými aj zahraničnými autormi. Každý z dní ponúka staronové témy rezonujúce v súčasnej literatúre. Okrem toho chystáme pre vás aj viacero iných prekvapení.


Nitriansky krajNitrianska galéria


Prvá samostatná výstava Lucie Žitnayovej v Galérii mladých predstavuje autorku pochádzajúcu z regiónu. Názov výstavy LACUS (latinsky rybník) naznačuje tému, s ktorou autorka dlhodobo pracuje. Jej život je odmalička spätý s priestorom rybníkov v Malom Záluží, kde vyrastala. Výstavu je možné navštíviť len do 12. novembra.


V Nitrianskej galérii sa bude zároveň konať posledná beseda v cykle 17. ročníka besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi. 21. november 2023 o 17.00 hod sa môžete stretnúť s Marekom Vadasom, ktorý vyštudoval estetiku a slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a absolvoval trinásť ciest do Kamerunu, kde v malom kráľovstve Nyenjei pôsobí ako poradca kráľa. Debutoval v roku 1994 zbierkou poviedok Malý román (Cena Literárneho fondu). V roku 2003 mu vyšla zbierka poviedok Prečo sa smrtka smeje. Jeho Rozprávky z čiernej Afriky (2005) získali Cenu Bibiany za najlepšiu detskú knihu. Je laureátom ceny Anasoft litera za zbierku poviedok Liečiteľ (2006). V roku 2013 mu vyšla ďalšia zbierka poviedok Čierne na čiernom, v roku 2016 detská kniha Útek, v roku 2018 kniha Zlá štvrť, ktorá sa dostala do desiatky ceny Anasoft litera 2019.

Trenčiansky krajKaštieľ Moravany nad Váhom


Mladá slovenská maliarka Lucia Oleňová zachytila jedinečný umelecký pohľad na slovenské jaskyne pod ochranou UNESCO. Počas niekoľkých mesiacov realizovala výskumno-umelecký projekt. Prebádala šesť slovenských jaskýň a ich jedinečnú krásu zachytila v podobe uceleného súboru akvarelov a veľkoplošných olejomalieb. Vyvrcholením projektu je rozsiahla samostatná výstava s názvom Krajina podzemia, ktorú môžete vidieť do 12. novebra.

Priamo v jaskyniach zaznamenávala štúdie ceruzkou a mnohé z menších formátov namaľovala ihneď po návrate na denné svetlo v blízkosti jaskyne. Okrem vizuálnej stránky jaskýň analyzovala prírodné vzorky a štruktúru jaskynnej výzdoby a skalných útvarov, čomu prispôsobila aj zloženie a intenzitu olejových farieb.

Banskobystrický krajStredoslovenská galéria


Samotná výstava s názvom Ako na umenie… 5 / zátišie, pracuje s prezentovanými dielami vizuálneho umenia ako s nástrojmi vzdelávania. Nájsť vhodné metódy a formy edukácie súčasného návštevníka je jednou z aktuálnych výziev pre galérie. Tie čoraz častejšie a významnejšie zastávajú vzdelávaciu funkciu. Na výstave je predstavených približne 60 diel od 37 autorov pochádzajúcich z rozsiahleho zbierkového fondu Stredoslovenskej galérie s takmer 14 000 zbierkovými predmetmi. Ide prevažne o diela významných slovenských, ale aj českých umelcov, či japonského umelca Atsua Sakazumeho. Výber z jeho tvorby je súčasťou unikátnej zbierky zahraničnej grafiky, ktorou sa môže SSG ako jediná na Slovensku pýšiť.


Vika Shumskaya (1968), Vlad Yurashko (1970), Valeriia Yurashko (1993) sú ukrajinskí výtvarní umelci a najbližší rodinní príbuzní žijúci v Banskej Bystrici. Spoločná výstava s názvom Mapa z knihy čiernej vody a nádeje všetkých členov rodiny sprostredkúva divákovi hraničnú osobnú a občiansku skúsenosť migrujúcich umelcov, ktorí sa po útoku Ruska na Ukrajinu stali na dlhé obdobie vojnovými utečencami. Názov výstavy Mapa z knihy čiernej vody a nádeje spája názvy prezentovaných malieb všetkých členov rodiny. Metaforicky a „poeticky“ reflektuje spoločne zdieľanú rodinnú intímnu, ale aj umeleckú skúsenosť v existenciálnom zmysle. Prepájanie názvov diel odkazuje na rodinnú súdržnosť umocnenú vonkajším ohrozením, ako aj na vystavenú tvorbu, ktorá zásadným spôsobom tematizuje skúsenosť vojnových utečencov.


Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí


Tajuplné bytosti existovali v minulosti v predstavách ľudí ako možná súčasť života. Vyskytovali sa za určitých okolností, v určitom čase a mieste. Kto mohol, tak sa im snažil vyhýbať, prípadne robiť všetko preto, aby sa zamedzilo ich pôsobeniu. Takéto konkrétne udalosti nám zostali zachované prostredníctvom zozbieraných a spísaných rozprávaní. Ak ste si práve povedali, že táto téma by vás zaujímala, Horehronské múzeum otvára opäť zimný cyklus podujatia, ktoré spája zážitok a odborný výklad na tému poverových bytostí. Nový cyklus bude v ponuke od 21. októbra do 25. novembra 2023.

Žilinský kraj
Múzeum Andreja Kmeťa


Turčianske kultúrne stredisko v Martine v rámci projektu OSUDY VII. pripravilo cyklus fotografických dielní, pri ktorých pacienti Psychiatrickej liečebne v Sučanoch najskôr formou kresby, neskôr zobrazovania svojich pocitov do príbehov prostredníctvom tieňohry a objektívu fotoaparátu až po zanechanie svojich stôp cez techniku luminografie zobrazovali svoju identitu.


Výsledky prác zachytávajúce spomienky, pocity, túžby a predstavy pacientov môžete vidieť na výstave, ktorá uzrie svetlo sveta pod názvom IDENTITA. Celá výstava je tvorená z troch celkov, spájajúcich zobrazenie príbehov ľudí, o ktorých všetci vieme, ale v tejto pomyselne rýchlej dobe unikajú našej pozornosti. Výstavu pacientov psychiatrickej liečebne tematicky dopĺňajú kolekcie fotografií Lenky Lindák Lukačovičovej a Petra Dobiša. Výstava bude sprístupnená pre verejnosť v dňoch od 17. 10. 2023 – 3. 12. 2023 v Múzeu Andreja Kmeťa.

Prešovský krajKrajská galéria v Prešove


Nedomov / UNHOME je výstava k 16 dňom aktivizmu proti násiliu na ženách. Nedomov je miestom, kde mal človek pôvodne zložiť starosti, kľúče od auta, pomojkať sa s domácim zvieraťom, alebo zvítať s rodinou, deťmi. Mohol tam odložiť masku externého života, ktorú nosí na ulici, v práci, v obchode, na úrade. Na druhej strane je však realitou mnohých domácností, že po príchode domov tu nachádzajú jej obyvatelia nepokoj. Domáce násilie sa týka každej 5-tej ženy na Slovensku. Konfliktné situácie, zneistenie, manipulácia či násilie: psychické či fyzické. V Prešove sú všetci šiesti umelci predstaviteľmi mladej slovenskej a zahraničnej generácie.


Krajská galéria v Prešove


Ľudská činnosť je v dôsledku ekologickej krízy predmetom kritickej reflexie, ktorá sa koncentruje najmä na vzťahy s prírodou. Kolektívna výstava In Reverso vol. IV: AGGROTECHNÉ sa zameriava na schematizovaný vývoj agro-kultúry. Cez vybrané diela tematizuje antropické pôsobenie človeka, ktorý kultivoval prírodu pôvodne pre utilitárne potreby. V inštalačnom naratíve sa vzťah metaforicky obracia. Príroda je tu v konfrontácii naturalistická, technologizovaná a transhumánnou optikou modifikovaná. Centrálnym motívom je nástroj, objekt vývojom zbavený utilitarizmu až do formy dystopického aparátu. Výstava predstaví široké spektrum médií maľby, malého a stredného objektu, digitálnych printov, a video-artu, ktoré zobrazujú figuratívnu a organickú reflexiu daných motívov. Je samostatnou operáciou v rámci cyklu In Reverso, ktorý skúma interpretačné obraty umeleckej individuácie.


Tatranská galéria v Poprade


Tatranská galéria v Poprade pripravila zaujímavý výstavný projekt, v ktorom vyzdvihuje generačné súznenie a priame, či nepriame odovzdávanie genetických skúseností, talentu v jednej z významných spišských rodín Pollágovcov. V priestoroch Elektrárne TG vystavuje znova po 10 rokoch a tentoraz spoločne so synom Jakubom. Aj keď ide o otca a syna, predstavíme vám dva odlišné umelecké svety, v ktorých každý osobito pretavil svoju spätosť s rodinnými tradíciami a koreňmi.


Divadelný festival Na Skok - Fest


Divadelný súbor NA SKOK o.z. v spolupráci s obcou Raslavice vás pozývajú na tretí ročník divadelného festivalu vdo divadelnej sály domu kultúry v Raslaviciach, ktorý sa bude konať 16.-19. novembra 2023. Dramaturgická rada festivalu tento rok oslovila nielen ochotnícke, ale aj profesionálne divadelné súbory z Bratislavy, Košíc, Banskej Štiavnice, Sabinova, Prešova a Kladzian.


FESTival UMenia - FESTUM 2023


FESTival UMenia – FESTUM Prešov 2023 - je nový ambiciózny projekt na území mesta Prešov, ktorý má za cieľ priniesť divákom umenie v jeho rôznych podobách, netradičných spojeniach a v jedinečných priestoroch. Prebieha v priestoroch Soľného múzea v Prešove, ktorý má potenciál na dôstojnú prezentáciu rôznych foriem umenia, ktorými chce osloviť široké spektrum divákov. Pilotný prvý ročník pozostáva z piatich projektov. Priestor dostanú nielen renomovaní umelci, ale aj mladá generácia.


Košický krajOkresný literárny podnik


Členovia najúspešnejšieho literárneho klubu na Slovensku oslavujú aj neokrúhle výročia. Výstava bude prezentovať 42 symbolických posterov (toľko, koľko rokov svojej existencie si v tomto roku pripomínajú). Do čiernobieleho sveta literatúry sa zapísali 11. apríla 1981, kedy na svojom prvom stretnutí vznikol pri vtedajšom Okresnom, neskôr Spišskom osvetovom stredisku Literárny klub mladých autorov, dnešný Spišský literárny klub.


Za ten čas sa v klube vystriedali takmer dve stovky básnikov, prozaikov, publicistov alebo nadšencov literatúry. Okresným literárnym podnikom sa môžu Spišskonovovešťania i návštevníci mesta kochať do 20. novembra 2023, kedy výstava plánuje putovať do ďalších destinácií, kde obohatí kultúrno-spoločenský život a môže inšpirovať ďalších mladých začínajúcich autorov.


Národné divadlo Košice


Hra Titus Andronicus stojí na začiatku veľkej tvorby W. Shakespeara. Nepatrí k často inscenovaným, pritom pojednávajúc o upadajúcej rímskej ríši, jej ohrození barbarmi, o vojne a strete civilizácií, o pôvode zla, násilia a krutosti v človeku sa zdá byť viac než aktuálnou. V ideovom pláne prináša strhujúci obraz o zrade a pomste, o krvilačnosti moci a osudovom páde protagonistov. Shakespeare v hre nadväzuje na veľké diela antickej drámy. Motív pomsty sa však odohráva na pozadí spoločenských zvratov, a – ako konštatujú znalci Shakespearovho diela – ide v nej aj o tragédiu štátu. Hru môžete v Národnom divadle v Košiciach zažiť 10. novembra.


Kasárne Kulturpark


Festival amatérskych divadiel bude mať v Košiciach už svoj štvrtý ročník. Festival je priestorom na vzájomnú spoluprácu a vďaka pestrej palete divadelných žánrov sa otvára možnosť na inšpiráciu či objektívnu kritiku. Po každom predstavení bude diskusia o hre a krátke zhodnotenie výkonu ochotníkov odborníkmi na divadelnú tvorbu. Štvrtý ročník festivalu sa bude konať v dňoch 10. – 12. novembra v Kasárňach/Kul­turparku. Festival amatérskych divadiel v Košiciach je príležitosťou pre neprofesionálne divadelné súbory prezentovať svoju činnosť pred publikom, ukázať svoj talent a nadanie. Kompletný program podujatia nájdete kliknutím na tlačidlo nižšie.Comments


bottom of page