top of page

Uvedomujem si, že umenie je dôležité v živote každého človeka, hoci robí čokoľvek

Rozhovor so študentmi a učiteľkou z klubu Akadémie veľkých diel zo Starej Ľubovne a riaditeľkou Akadémie veľkých diel Miroslavou Durankovou viedla redaktorka Andrea Eliášová z Rádia Regina v relácii Duchovné horizonty.


Dnes sa rozprávame so žiačkou Vanesou z Cirkevného gymnázia Svätého Mikuláša v Starej Ľubovni, ktorá projekt Akadémie veľkých diel absolvuje už 3 roky. Ako Vám zasiahol do života?

Vanesa, absolventka Akadémie veľkých diel

Myslím, že ma to veľmi pozitívne ovplyvnilo práve počas veku dospievania. Pozorujem, že mi pomáha formovať myšlienky, viac rozmýšľam nad svojimi názormi, učím sa počúvať ostatných a zisťujem, že aj iný názor môže byť správny. Akadémia veľkých diel ma taktiež priviedla k čítaniu. Ako dieťa som nezvykla čítať a teraz si čítanie kníh fakt užívam.


Ktoré hodiny boli pre Vás najkrajšie?


Pravdepodobne tie, na ktorých sme otvorili filozofické otázky a viedli diskusie

o zmysle života.


Máte svojho obľúbeného autora, ktorého ste preberali?


Povedala by som, že C.S. Lewis. Čítali sme od neho Rady skúseného diabla a tým, že som veriaca, mi dielo otvorilo veľa myšlienok. Často nad tou knihou rozmýšľam a kupujem ju aj ostatným, keď mám príležitosť niekomu ju darovať.


Diskutujete potom napríklad aj doma s Vašimi rodičmi alebo blízkymi či s priateľmi?


Áno, po seminári mi víri hlavou veľmi veľa myšlienok, ktoré si prinášam domov a k rodine. Uvedomujem si, že umenie je dôležité v živote každého človeka, hoci robí čokoľvek.


Rozprávame sa aj s učiteľkou študentky Vanesy - Luciou Čandíkovou, ktorá vyučuje na cirkevnom gymnáziu sv. Mikuláša v Starej Ľubovni. Prezraďte, čo Vás ako pedagóga motivovalo otvoriť klub Akadémie veľkých diel?


Semináre Akadémie veľkých diel vedieme na škole už štvrtý rok a pamätám si, že som na začiatku hľadala nejakú novú formu výučby. Mojou túžbou bolo priniesť do školy zaujímavý voľnočasový program, ktorý by bol vhodný pre študentov, vedel by rozvíjať ich schopnosti, a práve Akadémia veľkých diel prišla ako na zavolanie. Poznala som Kolégium Antona Neuwirtha či súťaž Sofia a vedela som, že Akadémia veľkých diel bude známkou kvality.

Lucia Čandíková, učiteľka na Gymnáziu sv. Mikuláša v Starej Ľubovni ​

Ako hodnotíte metodiku Akadémie, jej zameranie a posolstvo?


Hodnotím ju veľmi vysoko a pozitívne aj vďaka cieľu Akadémie veľkých diel, ktorým je inšpirovať mladých ľudí, viesť ich k poznaniu lásky, dobra a krásy. Myslím, že sú to veľké ciele, ktoré sú možno ťažko uchopiteľné, no vďaka spôsobu spracovania metodík a spôsobu vedenia seminára formou sokratovského dialógu ide o časom veľmi preverený, vhodný a efektívny spôsob komunikácie. Vďaka tomu vieme so študentmi rozvíjať hlbšie témy obsiahnuté v dielach, dotýkajúce sa priamo ich životov.


Ako sa snažíte študentov zaujať

a osloviť?


Zakaždým, keď na začiatku školského roka začíname nábor študentov, máme k dispozícii nápomocnú metodiku a dielo, ktoré im môžeme prezentovať na ukážkovej hodine. Vždy je dobré, keď študenti môžu vidieť príklad, na základe ktorého sa ďalej rozhodujú. Na ukážkové hodiny od nich dostávame veľmi pozitívne ohlasy.


Rozprávame sa aj s Jánom Česelkom, študentom 4. ročníka bilingválneho štúdia. Ako funguje Akadémia veľkých diel na Vašej škole?

Ján, absolvent Akadémie veľkých diel

Prvý rok bol okolo Akadémie veľký „boom”. Bolo to niečo nové, čo doposiaľ na našej škole nebolo a študenti o ňu prejavovali veľký záujem. Ja som spočiatku váhal, pretože som si nebol istý tým, ako budem Akadémiu zvládať popri škole.


Po pandémii som si však povedal, že to vyskúšam, pretože ma to aj naďalej lákalo a teraz sa na našej škole pravidelne stretávame jedenkrát do týždňa po dohode s učiteľom. Spoločne sme vybrali termín, ktorý vyhovoval nám všetkým.


Pred začiatkom seminára sa na stránke Akadémie dostaneme k materiálom súvisiacich s dielom a následne sa o ňom počas seminára rozprávame.


Semináre u nás zväčša trvajú viac než 90 minút. Častokrát sa stane, že sa zarozprávame a niekedy sa čas presiahne aj o niekoľko desiatok minút. Z každého seminára odchádzame obohatení o niečo nové, no taktiež odchádzame s novými otázkami a premýšľame nad vecami, o ktorých sme doposiaľ neuvažovali.


V rozhovore s riaditeľkou Akadémie veľkých diel Miroslavou Durankovou sme zisťovali, čo k vzniku pozoruhodného programu viedlo a ako ho prijímajú rodičia žiakov.


Posledných viac ako 14 rokov sa v rámci Kolégia Antona Neuwirtha neustále venujeme práci so stredoškolákmi, či už v rámci projektu Letnej univerzity, alebo v projekte s názvom Stredoškolské Kolégiá, ktorý prebiehal na vybraných stredných školách. Pri týchto projektoch sme pozorovali výrazný posun zapojených stredoškolákov a od viacerých škôl sme dostávali pozvánky priniesť program na ich školu. To sme však z kapacitných dôvodov nevedeli uskutočniť, a preto sme založili Akadémiu veľkých diel, ktorá po novom pracuje nielen so stredoškolákmi, ale aj základoškolákmi a do spolupráce sme pozvali aj učiteľov. Po absolvovaní nášho metodického tréningu má učiteľ k dispozícií všetky materiály, metodiky, sylaby či plány hodiny, a projekt Akadémie tak môže priniesť na svoju školu.


Máte aj od rodičov nejaké ohlasy, ktoré Vás prekvapili?


Áno, máme. Vždy sa veľmi tešíme, keď nám rodičia napíšu. Na konci školského roka sme dostali mail od mamy jednej našej študentky, v ktorom nám ďakovala za to, že jej dcéra mohla chodiť na Akadémiu. Práve vďaka tomu celá rodina spoznávala veľké diela, spoločne si čítali, pozerali filmy, diskutovali o obrazoch a nemohli sa každý týždeň dočkať, kedy dcéra príde domov z diskusného seminára a zreferuje, o čom sa rozprávali a na čo spoločne prišli.


Zakaždým nás veľmi poteší, keď niečo také počujeme, pretože vidíme, že seminár nekončí poslednou minútou, ale pokračuje ďalej. Medzi študentmi diela a myšlienky naďalej žijú a túžia sa o nich rozprávať nielen medzi sebou, ale aj so svojou rodinou. To otvára priestor na komunikáciu, budovanie vzťahov a rozprávanie sa o dobrých a hodnotných veciach.


Rozhovor bol skrátený pre potreby Akadémie veľkých diel.


Pôvodný rozhovor: Rádio Regina, Duchovné horizonty


Comments


bottom of page