top of page

Ako zlepšiť svoje sústredenie?

Jakub Neščivera


Možno počas školského roka premýšľaš nad tým, aké skvelé by bolo, ak by sme sa dokázali rovnako intenzívne sústrediť na povinnosti v škole tak, ako sa vieme sústrediť na športový výkon, hru na hudobnom nástroji či inú obľúbenú činnosť, pri ktorej pre nás okolitý svet na chvíľu prestane existovať a celé naše úsilie a pozornosť smerujú k podaniu jedinečného výkonu. V tomto snažení ti môže pomôcť niečo, čo sa nazýva hlboká práca. V nasledujúcich riadkoch sa dozvieš viac o tom, čo si pod ňou predstaviť, ako si vďaka nej zlepšiť svoje sústredenie a ako ju pomocou konkrétnych nástrojov dosiahnuť.Trpíš aj ty „úzkosťou z doručenej pošty?”


Povedzme si to narovinu. Väčšina z nás je pri našich povinnostiach neustále rozptýlená kontrolou telefónu či e-mailu každých niekoľko minút. Podľa vedeckej štúdie nám po každom takomto rozptýlení trvá približne 23 minút získať opätovnú sústredenosť k práci. Schválne. Ako dlho sa dokážeš učiť bez toho, aby si sa musel pozrieť na svoj telefón? Vyskúšaj si to so stopkami. Ak so svojím výsledkom nie si spokojný/á, čítaj ďalej.


Čo je hlboká práca?


Hlboká práca je schopnosť hlboko sa sústrediť na náročnú úlohu dlhší čas bez toho, aby naša myseľ začala blúdiť inými smermi. Hlboká práca by ti mala priniesť také sústredenie, pri ktorom úplne zabudneš na to, čo sa okolo teba deje. V tvojom prípade to môže byť práca na domácich úlohách, príprava na testy či skúšky. Termín „hlboká práca“ prvýkrát zaviedol Cal Newport, docent informatiky na Georgetownskej univerzite a autor knihy Deep Work: Rules for Focused Success in a Distracted World.


Benefity hlbokej práce


Vďaka hlbokej práci sa budeš vedieť učiť a vypracovať zložité úlohy za kratší čas. Týmto spôsobom budeš vedieť šetriť svoj čas tým, že vykonáš viac práce za kratšiu dobu a ostane ti viac voľného času.


Predtým, než začneš pracovať


Ešte predtým, než sa túto metódu pri učení odhodláš vyskúšať v praxi, si ujasni cieľ svojej činnosti a priority v daný deň. Môže to byť napríklad počet strán či kapitol, ktoré sa chceš v rámci dňa naučiť. Keď má náš mozog konkrétny cieľ, lepšie sa zapája a náš výkon prináša kvalitnejšie výsledky. Pred začatím práce alebo učenia si okrem cieľa napíš všetko, čo budeš musieť počas svojho týždňa vyriešiť. Dosiahneš tak, že tvoj mozog bude menej zaťažený povinnosťami a o všetko ostatné sa môžeš postarať počas prestávky alebo po skončení pracovného bloku.


Ako sa dostať do stavu hlbokej práce?


Výskumy ukazujú, že si náš mozog pamätá špecifické asociácie. To znamená, že si mozog vďaka našim rituálom vieme natrénovať na spustenie koncentrácie a dať mu najavo, že sa chceme začať sústrediť. K lepšiemu sústredeniu ti pomôže zopár nasledujúcich krokov.


Kde budeš pracovať?

Je dôležité nájsť si pri práci miesto, kde sa budeš vedieť najlepšie sústrediť a nikto ťa pri práci nevyruší. Taktiež je vhodné nájsť si pracovné miesto, kde ťa nebudú rušiť sluchové ani vizuálne vnemy. Uprac si svoj stôl a odstráň z neho všetko nepotrebné.


Kedy budeš pracovať?

V rámci rituálov taktiež pomáha zakaždým si na prácu vyhradiť rovnaký čas. Rozhodnutie o tom, či budeš pracovať skoro ráno, neskoro večer, prípadne v iný konkrétny čas závisí od toho, kedy máš najlepšiu produktivitu a cítiš sa sviežo.


Ako dlho budeš pracovať?

Poznáš svoj prah sústredenia? Ak nie, experimentuj s rôznymi časovými pracovnými blokmi. Keď cítiš, že začínaš strácať pozornosť, sprav si prestávku. Zo začiatku skús pracovať v 20, 25 alebo 30 minútových blokoch nasledovaných 5 minútovou prestávkou. Po 4 takýchto blokoch si daj dlhšiu prestávku na 15 - 30 minút. Táto technika je známa pod menom Pomodoro 🍅.


Stíš upozornenia na telefóne

Všetka komunikácia mimo pracovného bloku môže počkať, kým skončíš. Neustále oznámenia telefónu patria k najväčším zlodejom tvojej pozornosti.


Zorganizuj si pracovné prostredie

Predtým, ako sa pustíš do práce sa uisti, že máš po ruke všetko, čo budeš potrebovať. Maj nachystané všetky písacie potreby, papiere, vodu, kávu, malé občerstvenie a mysli aj na detaily, ako napríklad notebook zastrčený do elektrickej siete.


Nezabudni na prestávky

Robiť si prestávky medzi pracovnými blokmi je rovnako dôležité ako práca sama. Jediným pravidlom je to, aby tvoja oddychová aktivita nesúvisela s úlohou, na ktorej aktuálne pracuješ. V ideálnom prípade ti prestávky zaberú 15 minút. Môžeš spraviť krátke fyzické cvičenie, prečítať si článok v novinách či kapitolu knihy. Po skončení práce je dôležité úplne sa odpojiť a vyhnúť sa ďalšiemu premýšľaniu nad úlohami či povinnosťami spojenými s prácou či školou.


Čo ak sa naďalej nedokážem sústrediť?


Ak sa ti hlbokú prácu nepodarí dosiahnuť hneď pri prvých pokusoch, nezúfaj! Dosiahnuť hlbokú prácu nie je ľahké. Je to zručnosť, ktorá vyžaduje veľa disciplíny a treba ju rozvíjať rutinou a vytrvalou vôľou. V tomto úsilí mám pre teba zopár ďalších tipov, ktoré ti môžu pomôcť produktivitu naštartovať.


Naštartuj svoje sústredenie zvukom


Možno o tom nevieš, no patríš medzi ľudí, ktorým zvuky dopomôžu k lepšiemu sústredeniu. V tom prípade môžeš vyskúšať Noisli, Calmy Leon, Moodil, Noises Online, Rainy Mood či Focus@Will a vyskladať si obľúbené zvuky podľa preferencie. Za pokus stojí aj Generative.fm, ktorý na stránke zakaždým vytvára unikátne zvuky. Ak si zvukový dobrodruh a máš chuť sa popri práci preniesť na vzdialené miesto, vyskúšaj myNoise a pracuj za zvukov írskeho pobrežia, japonskej záhrady, stredovekej knižnice či dokonca čiernej diery. Ak je tvojím prirodzeným pracovným prostredím kaviareň, no zvykneš pracovať „po záverečnej”, obľúbiš si Coffitivity. Všetky tieto aplikácie ti okrem práce môžu poslúžiť aj pri čítaní knihy v rušnom prostredí.


Vyskúšaj Pomodoro techniku zábavnou formou


Techniku Pomodoro spomenutú vyššie si môžeš cez svoj počítač vyskúšať pomocou stránky Pomodor. Ak patríš k ľuďom, ktorí radi dosahujú výzvy, vyskúšaj aplikáciu Forest a zasaď svojou sústredenosťou les plný stromov. Pomocou tejto aplikácie môžeš pri práci zakázať webové stránky či iné aplikácie, ktoré ti ukrajujú z pozornosti a dokonca sa vďaka nej pričiniť o zasadenie skutočných stromov vo svete. Nenechať sa počas práce rušiť správami môžeš skúsiť aj pomocou aplikácie Freedom.


Comments


bottom of page