Okno do Akadémie #2

Aktualizace: 20. říj 2020

Pri hudbe sa dá čítať, variť, upratovať, kresliť, cvičiť, večerať, alebo len tak premýšľať. Lucia Froncová z tímu Akadémie hovorí o dvoch veľkých skladateľoch, ku ktorých hudbe sa vracia každú jar.

Bedřich Smetana


Nechodila som na ZUŠ a pri tomto skladateľovi som si asi prvý krát uvedomila, aká je to škoda, že sme si v škole na vyučovaní nepúšťali ukážky skladieb, o ktorých sme sa učili. Lebo strohá vedomosť o tom kedy Smetana tvoril a že jeho Vltava napodobňuje zvuk rieky, ktorá prúdi krajinou ma veľmi neobohatilo - samotná hudba a zážitok z nej už áno.


Je to mocná skladba a skvelá ukážka programovej hudby, ktorá odhaľuje krásu a poéziu v naoko všedných veciach, pohyboch a situáciách. Vltava sa viaže priamo k obrazu tečúcej rieky cez lesy a lúky až do Prahy a sútoku s Labe, mne sa však páči aj ako paralela s tokom myšlienok, ale aj akoukoľvek ,,cestou" pretože má zjavný úvod, vývoj a záver. Je magická; počúvam ju na dlhších cestách vo vlaku aj v aute (vyznie obzvlášť dobre na kľukatých cestách pomedzi dediny, polia alebo lesy - áno, v niečom je to asi podobné rieke), ale aj doma keď oddychujem. Vždy si ju púšťam práve na jar - asi preto, že je svieža a pripomína mi ,,zrod", prebudenie k životu.


Smetana sa ako umelec rozvinul v zahraničí, no jeho vlastenectvo bolo neodlučiteľné od jeho tvorby a je považovaný za zakladateľa českej národnej hudby. Vltava je druhou symfonickou básňou v cykle Má vlast, ktorý ich spolu obsahuje šesť.

Claude Debussy


Pre Debussyho je špecifické, že svojim klavírom vytvára tichú, priam snovú atmosféru. V skladbe Rêverie sa mu to darí tiež, je to hudba, ktorá pomáha človeku spomaliť a oddýchnuť si. Bola to jedna z prvých skladieb, ktorými zarezonoval ako umelec. Zložil ju v roku 1890, keď ešte hľadal svoj štýl, ale už je z nej jasné, aká tvorba sa od neho dala čakať.


Centrálna opakujúca sa melódia tejto skladby evokuje presne to, čím chce skladba byť a čo nesie aj v názve: snívaním (rêverie, z franc. snívať). Možno to niekomu znie príliš sladko a priznávam, že to nie je hudba, ktorú by som počúvala od rána do večera. Treba jej však priznať chvíle, ku ktorým sa naozaj hodí. Niektoré momenty aj v reálnom živote hraničia so snom alebo idylkou - obzvlášť teraz, keď sú teplé večery, jasné nebo, voňavý vzduch a môžeme vysedávať na balkónoch a v záhradách. Trochu rojčenia snáď neublíži nikomu :)


Akadémia veľkých diel je rozvojový program pre stredoškolákov na celom Slovensku. Prečítajte si o ňom.


Pracujeme s výnimočnými stredoškolskými učiteľmi. Pridajte sa k nim.


Páčil sa vám tento článok? Viac zaujímavého obsahu nájdete na našom blogu.


Kontakt

dobryden@akademiavelkychdiel.sk
+421 948 049 901

Adresa

Akadémia veľkých diel

Kolégium Antona Neuwirtha

Nám. padlých hrdinov 7, P.O.Box 51

900 28 Ivanka pri Dunaji

Kolégium Antona Neuwirtha
zriaďovateľ organizačnej jednotky Akadémia veľkých diel

IČO: 421385150001 DIČ: 2121278346

Napíšte nám
Navštívte nás
 © Akadémia veľkých diel, 2019