top of page

Okno do Akadémie #2

Updated: Oct 20, 2020

Pri hudbe sa dá čítať, variť, upratovať, kresliť, cvičiť, večerať, alebo len tak premýšľať. Lucia Froncová z tímu Akadémie hovorí o dvoch veľkých skladateľoch, ku ktorých hudbe sa vracia každú jar.

 

Bedřich Smetana


Nechodila som na ZUŠ a pri tomto skladateľovi som si asi prvý krát uvedomila, aká je to škoda, že sme si v škole na vyučovaní nepúšťali ukážky skladieb, o ktorých sme sa učili. Lebo strohá vedomosť o tom kedy Smetana tvoril a že jeho Vltava napodobňuje zvuk rieky, ktorá prúdi krajinou ma veľmi neobohatilo - samotná hudba a zážitok z nej už áno.


Je to mocná skladba a skvelá ukážka programovej hudby, ktorá odhaľuje krásu a poéziu v naoko všedných veciach, pohyboch a situáciách. Vltava sa viaže priamo k obrazu tečúcej rieky cez lesy a lúky až do Prahy a sútoku s Labe, mne sa však páči aj ako paralela s tokom myšlienok, ale aj akoukoľvek ,,cestou" pretože má zjavný úvod, vývoj a záver. Je magická; počúvam ju na dlhších cestách vo vlaku aj v aute (vyznie obzvlášť dobre na kľukatých cestách pomedzi dediny, polia alebo lesy - áno, v niečom je to asi podobné rieke), ale aj doma keď oddychujem. Vždy si ju púšťam práve na jar - asi preto, že je svieža a pripomína mi ,,zrod", prebudenie k životu.


Smetana sa ako umelec rozvinul v zahraničí, no jeho vlastenectvo bolo neodlučiteľné od jeho tvorby a je považovaný za zakladateľa českej národnej hudby. Vltava je druhou symfonickou básňou v cykle Má vlast, ktorý ich spolu obsahuje šesť.
 

Claude Debussy


Pre Debussyho je špecifické, že svojim klavírom vytvára tichú, priam snovú atmosféru. V skladbe Rêverie sa mu to darí tiež, je to hudba, ktorá pomáha človeku spomaliť a oddýchnuť si. Bola to jedna z prvých skladieb, ktorými zarezonoval ako umelec. Zložil ju v roku 1890, keď ešte hľadal svoj štýl, ale už je z nej jasné, aká tvorba sa od neho dala čakať.


Centrálna opakujúca sa melódia tejto skladby evokuje presne to, čím chce skladba byť a čo nesie aj v názve: snívaním (rêverie, z franc. snívať). Možno to niekomu znie príliš sladko a priznávam, že to nie je hudba, ktorú by som počúvala od rána do večera. Treba jej však priznať chvíle, ku ktorým sa naozaj hodí. Niektoré momenty aj v reálnom živote hraničia so snom alebo idylkou - obzvlášť teraz, keď sú teplé večery, jasné nebo, voňavý vzduch a môžeme vysedávať na balkónoch a v záhradách. Trochu rojčenia snáď neublíži nikomu :)


 

Akadémia veľkých diel je rozvojový program pre stredoškolákov na celom Slovensku. Prečítajte si o ňom.


Pracujeme s výnimočnými stredoškolskými učiteľmi. Pridajte sa k nim.


Páčil sa vám tento článok? Viac zaujímavého obsahu nájdete na našom blogu.


Comments


bottom of page