top of page

8 prekvapivých benefitov klasickej hudby

Updated: Nov 18, 2020

KATARÍNA ADAMČÁKOVÁ

Nepovažujete sa za nadšenca klasickej hudby a doposiaľ vás nenadchol Bach, Mozart ani Beethoven? Možno by ste to mali zvážiť a skúsiť si nájsť cestu k tomuto žánru. Prečo? Pravidelné počúvanie klasickej hudby so sebou prináša benefity pre telo i dušu. V tomto článku sa budeme venovať ôsmym najhlavnejším z nich.


Počúvanie klasickej hudby


1. Posilňuje pamäť

Podľa istého výskumu počúvanie Mozartovej hudby vedie k nárastu mozgových vĺn, teda k zvýšeniu mozgovej aktivity. Týka sa to najmä oblasti, kde leží pamäťové centrum, no zasahuje aj do oblasti riešenia problémov. Zvýšená mozgová aktivita pozitívne ovplyvňuje pamäť tým, že rýchlejšie vytvára nové spojenia medzi neurónmi a posilňuje tie už existujúce.


2. Znižuje krvný tlak

Keďže prevencia je dôležitá, lebo je lepšie problémom predísť, ako ich musieť riešiť, ráta sa aj tento benefit. Nižší krvný tlak a tým aj nižšie riziko infarktu či mozgovej príhody, spôsobuje najmä melodickosť, opakovanie hudobných motívov a pomerne malé zmeny v hlasitosti či v rytme. V tom klasická hudba oproti iným žánrom jednoznačne vedie.


3. Pomáha proti depresii aj úzkosti

Niekoľko štúdií