Čítanie na jesenné večery

Updated: Oct 20, 2020

FILIP BEDNÁR


Dlhé jesenné večery môžu zvádzať k ich preskrolovaniu na sociálnych sieťach. Ako alternatívu dnes prinášame zopár návrhov na diela, po ktorých môžete siahnuť a obohatiť si toto obdobie. Môžete tiež vyskúšať tipy na čítanie z predošlých článkov. Jedným z nich je napríklad zapojiť do čítania ďalších a porozprávať sa o diele s niekým, kto ho tiež prečítal. Preto vám ku každému dielu ponúkame aj príklady otázok, aké si môžete klásť či už pri takom rozhovore alebo sami.Coriolanus od Williama Shakespearea


V nadväznosti na predošlý článok o tragédii môžete siahnuť napríklad po tejto trochu menej známej divadelnej hre od anglického dramatika. Coriolanus je príbeh rímskeho vojaka, ktorý sa stáva vojenským hrdinom, ale napokon ho v slede rozličných okolností čaká smutný koniec. Otvára nadčasové témy o politike či napríklad aj neustále aktuálnu otázku o tom, čo znamená byť hrdinom. Každá Shakespearova hra je tiež zaradená do zoznamu veľkých diel. To znamená, že čítaním akejkoľvek z nich čítate to najlepšie, čo sa našej civilizácii podarilo zachovať a čo môže ponúknuť. V kníhkupectvách nájdete aj najnovší preklad Ľubomíra Feldeka.


OTÁZKY NA ROZHOVOR:

  1. Kto má v rukách vojenskú silu? Kde by mala mať vojenská sila svoje uplatnenie? Kde nie?

  2. Kto má v rukách silu slova? Ako sa prejavuje sila slova? Kde by mala mať uplatnenie? Kde nie?

  3. Aký by mal byť dobrý politik? Aký by nemal byť?

  4. Zachová sa Coriolanus ako ozajstný hrdina? Čo by na to povedali Rimania?

  5. Akú úlohu hrá v príbehu Volumnia?


Pýcha a predsudok od Jane Austenovej


Román od Jane Austenovej je asi najväčšia výzva z týchto odporúčaní. Často notoricky považovaný za sladkú „love story“ prekvapí vtipom a zvratmi, ktoré sú vďaka Austenovej odstupu zámerne „neromantické“. Kniha je, spolu s ďalším Austenovej románom Emma, tiež zaradená medzi veľké diela. Vo svojej dobe spochybnila postoje skoro všetkých — napríklad ľudí s vtedajšími zaužívanými pohľadmi na manželstvo, aj novátorsky zmýšľajúcich stúpencov romantizmu. A dnes má schopnosť urobiť svojim čitateľom čosi podobné. Ak to robí preto, aby ich naviedla na cestu k šťastnému životu, určite stojí za prečítanie.


OTÁZKY NA ROZHOVOR:

  1. Akým spôsobom autorka odhaľuje charakter postáv? Ako sa správajú? Čo hovoria, čo robia? (Jane, pán Darcy, Wickham, slečna Bingleyová...)

  2. Prečo Elizabeth zarmú