top of page

Prečo by sme všetci mali čítať knihy

Updated: Oct 20, 2020

LUCIA FRONCOVÁ


Vo svete rýchleho pokroku a celospoločenských kríz sa čoraz častejšie pýtame akú hodnotu má pre nás umenie a literatúra. Koho dnes zaujíma divadlo? Nevideli sme už všetko? Načo nám je čítanie vymyslených príbehov?


Umenie však ustálo dejiny, ukazuje nám minulé udalosti, úpadky aj víťazstvá ľudstva, krajín, miest či konkrétnych ľudí (nedajte sa pomýliť, aj obraz jednoduchej stoličky nám môže odhaliť príbeh, ak si kladieme tie správne otázky), alebo nám dovoľuje uvažovať o veciach na abstraktnej úrovni. V rozličných formách si ho volíme a každý deň: púšťame si hudbu, pozeráme filmy, sledujeme pekné fotografie na Instagrame, čítame.


Najčastejším zdrojom príbehov je pre nás historicky literatúra, no zároveň ju najľahšie nahrádzame: romány radšej pozeráme vo filmovej verzii, namiesto celých kníh čítame referáty, drámu a emócie hľadáme v správach alebo na sociálnych sieťach. Čítať dobrú knihu sa zdá náročnejšie ako pozerať seriál, ale čítanie nás rozvíja na viacerých úrovniach a tak výrazne skvalitňuje náš život.


Predstavivosť nie je iba snívanie


Schopnosť, ktorú čítaním výrazne trénujeme je predstavivosť, imaginácia. Tento dôležitý ,,sval” nám umožňuje predstavovať si scenáre, v ktorých sme sa doteraz neocitli a premýšľať o tom, ako by sme sa zachovali. Môžeme si predstaviť svoju budúcnosť a ciele, čo nám pomôže konkrétne nasmerovať naše kroky a rozhodnutia. Môžeme si predstaviť trápenie ale aj úspechy iných a tak si rozvíjať empatiu ale aj zdravé sny a túžby.


Nejde o stavanie vzdušných zámkov. Imaginácia je dôležitou schopnosťou úspešných ľudí, ktorí by bez nej nedokázali ísť za svojou