Veľké diela online: 7 najlepších slovenských a zahraničných zdrojov

Updated: Oct 27, 2020

LUCIA FRONCOVÁ


Aktualizované v októbri 2020 Tráviť čas kvalitne počas izolácie môže byť ešte náročnejšie ako inokedy, no môže to byť aj priestor na sebarozvoj, príležitosť naučiť sa naozaj kvalitne oddychovať. Keďže väčšina z nás relaxuje pri počítači či na smartfóne, je dôležité vyberať si obsah, ktorý nás rýchlo nevyčerpá a prinesie nám viac pokoja ako zmätku.


Môžeme svoj voľný čas priniesť na nový level: obohaťme svoje dni o dávku kultúry, vyvážme hodiny pozerania seriálov virtuálnou návštevou galérie, pozeraním opery či koncertu, alebo čítaním dobrej knihy. Už 30 minút takejto aktivity denne pomáha redukovať stres a nervozitu. Aby to fungovalo, musíme sa na chvíľu sústrediť len na to, čo je pred nami.


Na internete je veľmi veľa dobrých zdrojov a niekde treba začať. Tu je náš výber kvalitného obsahu zo Slovenska aj zo zahraničia, dostupného zadarmo a online (všetky zahraničné zdroje sú v angličtine). Možno si nájdete novú záľubu :)Google Arts & Culture


Dalo by sa povedať, že je to najkrajšie miesto na internete. Môžete si tu pozrieť viac ako 32 000 diel zo 46 galérii - vrátane tých najslávnejších a najnavštevovanejších ako Metropolitan Museum of Art v New Yorku, alebo parížskeho Versailles.


Platforma má viacero funkcií - nájdeme tu zbierky a výstavy, predstavuje diela zblízka (poznáte Dievča s perlou? A čo ste nevedeli o Klimtovom Bozku?), obsahuje zaujímavé články na rôzne témy o autoroch, mestách a témach súvisiacich s umením a kultúrou a samozrejme poskytuje virtuálne prehliadky niektorých múzeí a galérii, či dokonca divadiel. Navyše Google Arts & Culture funguje aj ako mobilná aplikácia so zábavnými funkciami. Celá platforma je v anglickom jazyku.web umenia


Ak vám niečo hovoria mená ako Vincent Hložník, Martin Benka, Ľudovít Fulla alebo Ladislav Mednyánszky, nastal čas spoznať ich tvorbu. Doplňte si vedomosti z učebníc a objavte veľké slovenské diela. Okrem diel tu nájdete aj články o prevažne slovenskom výtvarnom umení a našich autoroch, ale aj tematické články o zahraničných maliaroch.


Na portáli si dokonca môžete objednať reprodukcie v kvalitnom spracovaní. Dnes viac ako inokedy tak môžete pomôcť významnej časti slovenskej kultúry prežiť toto náročné obdobie. A nezabudnite web umenia sledovať aj na Instagrame - takmer každý deň uverejnia dielo, ktoré dôvtipne reaguje na aktuálnu situáciu v našej spoločnosti.