Veľké diela online: 7 najlepších slovenských a zahraničných zdrojov

Updated: Oct 27, 2020

LUCIA FRONCOVÁ


Aktualizované v októbri 2020 Tráviť čas kvalitne počas izolácie môže byť ešte náročnejšie ako inokedy, no môže to byť aj priestor na sebarozvoj, príležitosť naučiť sa naozaj kvalitne oddychovať. Keďže väčšina z nás relaxuje pri počítači či na smartfóne, je dôležité vyberať si obsah, ktorý nás rýchlo nevyčerpá a prinesie nám viac pokoja ako zmätku.


Môžeme svoj voľný čas priniesť na nový level: obohaťme svoje dni o dávku kultúry, vyvážme hodiny pozerania seriálov virtuálnou návštevou galérie, pozeraním opery či koncertu, alebo čítaním dobrej knihy. Už 30 minút takejto aktivity denne pomáha redukovať stres a nervozitu. Aby to fungovalo, musíme sa na chvíľu sústrediť len na to, čo je pred nami.


Na internete je veľmi veľa dobrých zdrojov a niekde treba začať. Tu je náš výber kvalitného obsahu zo Slovenska aj zo zahraničia, dostupného zadarmo a online (všetky zahraničné zdroje sú v angličtine). Možno si nájdete novú záľubu :)Google Arts & Culture


Dalo by sa povedať, že je to najkrajšie miesto na internete. Môžete si tu pozrieť viac ako 32 000 diel zo 46 galérii - vrátane tých najslávnejších a najnavštevovanejších ako Metropolitan Museum of Art v New Yorku, alebo parížskeho Versailles.


Platforma má viacero funkcií - nájdeme tu zbierky a výstavy, predstavuje diela zblízka (poznáte Dievča s perlou? A čo ste nevedeli o Klimtovom Bozku?), obsahuje zaujímavé články na rôzne témy o autoroch, mestách a témach súvisiacich s umením a kultúrou a samozrejme poskytuje virtuálne prehliadky niektorých múzeí a galérii, či dokonca divadiel. Navyše Google Arts & Culture funguje aj ako mobilná aplikácia so zábavnými funkciami. Celá platforma je v anglickom jazyku.


 


web umenia


Ak vám niečo hovoria mená ako Vincent Hložník, Martin Benka, Ľudovít Fulla alebo Ladislav Mednyánszky, nastal čas spoznať ich tvorbu. Doplňte si vedomosti z učebníc a objavte veľké slovenské diela. Okrem diel tu nájdete aj články o prevažne slovenskom výtvarnom umení a našich autoroch, ale aj tematické články o zahraničných maliaroch.


Na portáli si dokonca môžete objednať reprodukcie v kvalitnom spracovaní. Dnes viac ako inokedy tak môžete pomôcť významnej časti slovenskej kultúry prežiť toto náročné obdobie. A nezabudnite web umenia sledovať aj na Instagrame - takmer každý deň uverejnia dielo, ktoré dôvtipne reaguje na aktuálnu situáciu v našej spoločnosti. 


Open Culture - oscarové filmy a audioknihy


Táto rozsiahla platforma obsahuje všetko možné od e-kníh, cez textové zdroje po online kurzy celkom zadarmo. Nás zaujala kategória Free Oscar Winners kde nájdete staršie oscarové filmy, medzi nimi napríklad krátky animovaný film Starec a more (1999), ktorý je animovaný ručne a to pastelom na skle. Okrem tohto výberu tu nájdete aj zoznam 1150 filmov, ktoré si môžete pozrieť celkom zadarmo.


Ďalšou zaujímavou zbierkou na Open Culture je tento dlhý zoznam audiokníh - môžete počúvať veľké diela zadarmo v MP3 alebo cez iTunes, najmä ak sa chcete zlepšiť v angličtine. Niektoré z nich nájdete aj cez známe služby Spotify alebo Audible.


 


Architektúra: Ikony


Pravdepodobne najkrajší dokumentárny seriál ktorý na Slovensku vznikol. Pozrite sa na dobre známe stavby novými očami a objavte ich príbehy, ako aj príbehy architektov, ktorí tvorili nádherné diela v čase umeleckej neslobody.


Staršie epizódy nájdete cez kalendár na stránke. Za celým týmto počinom stojí mladé duo slovenských architektov z kolektívu Archtung. 


Slovenská filharmónia


Naša filharmónia ponúka kvalitný program, tzv. Koncerty bez publika, ktoré môžete sledovať naživo. Možno vás poteší aj výber koncertov na videu - ide o hodiny krásnej klasickej reprodukcie od rôznych hudobných zoskupení. Obsah je zdarma a nie je ani treba vytvárať si konto. Vychutnajte si napríklad nádherný koncert Beethoven / Wagner. Do budovy filharmónie môžete dokonca aj virtuálne vstúpiť.
 

Slovenské národné divadlo


Aj SND, ktoré tento rok oslavuje 100 rokov, spustilo v reakcii na pandémiu online projekt. Nesie názov SND Doma a chce prinášať kultúru do našich domovov prostredníctvom videí. Na stránke nájdete videá rôzneho obsahu od rozcvičky s baletom po čítanie básní.


 

Coursera - kurzy o umení zadarmo


Coursera je veľkou databázou rôznych kurzov, umenie a literatúru nevynímajúc. Ak vám nerobí problém angličtina, môžete sa o umení vzdelávať aj s pomocou kvalitných zahraničných inštitúcii, univerzít či svetových galérii.


 


Bonus: knižné odporúčania


1. Na