Veľké diela online: 7 najlepších slovenských a zahraničných zdrojov

Aktualizace: srp 18

LUCIA FRONCOVÁ


Tráviť čas kvalitne počas izolácie môže byť ešte náročnejšie ako inokedy, no môže to byť aj priestor na sebarozvoj, príležitosť naučiť sa naozaj kvalitne oddychovať. Keďže väčšina z nás relaxuje pri počítači či na smartfóne, je dôležité vyberať si obsah, ktorý nás rýchlo nevyčerpá a prinesie nám viac pokoja ako zmätku.


Môžeme svoj voľný čas priniesť na nový level: obohaťme svoje dni o dávku kultúry, vyvážme hodiny pozerania seriálov virtuálnou návštevou galérie, pozeraním opery či koncertu, alebo čítaním dobrej knihy. Už 30 minút takejto aktivity denne pomáha redukovať stres a nervozitu. Aby to fungovalo, musíme sa na chvíľu sústrediť len na to, čo je pred nami.


Na internete je veľmi veľa dobrých zdrojov a niekde treba začať. Tu je náš výber kvalitného obsahu zo Slovenska aj zo zahraničia, dostupného zadarmo a online (všetky zahraničné zdroje sú v angličtine). Možno si nájdete novú záľubu :)Google Arts & Culture


Dalo by sa povedať, že je to najkrajšie miesto na internete. Môžete si tu pozrieť viac ako 32 000 diel zo 46 galérii - vrátane tých najslávnejších a najnavštevovanejších ako Metropolitan Museum of Art v New Yorku, alebo parížskeho Versailles.


Platforma má viacero funkcií - nájdeme tu zbierky a výstavy, predstavuje diela zblízka (poznáte Dievča s perlou? A čo ste nevedeli o Klimtovom Bozku?), obsahuje zaujímavé články na rôzne témy o autoroch, mestách a témach súvisiacich s umením a kultúrou a samozrejme poskytuje virtuálne prehliadky niektorých múzeí a galérii, či dokonca divadiel. Navyše Google Arts & Culture funguje aj ako mobilná aplikácia so zábavnými funkciami. Celá platforma je v anglickom jazyku.web umenia


Ak vám niečo hovoria mená ako Vincent Hložník, Martin Benka, Ľudovít Fulla alebo Ladislav Mednyánszky, nastal čas spoznať ich tvorbu. Doplňte si vedomosti z učebníc a objavte veľké slovenské diela. Okrem diel tu nájdete aj články o prevažne slovenskom výtvarnom umení a našich autoroch, ale aj tematické články o zahraničných maliaroch.


Na portáli si dokonca môžete objednať reprodukcie v kvalitnom spracovaní. Dnes viac ako inokedy tak môžete pomôcť významnej časti slovenskej kultúry prežiť toto náročné obdobie. A nezabudnite web umenia sledovať aj na Instagrame - takmer každý deň uverejnia dielo, ktoré dôvtipne reaguje na aktuálnu situáciu v našej spoločnosti.
Open Culture - oscarové filmy a audioknihy


Táto rozsiahla platforma obsahuje všetko možné od e-kníh, cez textové zdroje po online kurzy celkom zadarmo. Nás zaujala kategória Free Oscar Winners kde nájdete staršie oscarové filmy, medzi nimi napríklad krátky animovaný film Starec a more (1999), ktorý je animovaný ručne a to pastelom na skle. Okrem tohto výberu tu nájdete aj zoznam 1150 filmov, ktoré si môžete pozrieť celkom zadarmo.


Ďalšou zaujímavou zbierkou na Open Culture je tento dlhý zoznam audiokníh - môžete počúvať veľké diela zadarmo v MP3 alebo cez iTunes, najmä ak sa chcete zlepšiť v angličtine. Niektoré z nich nájdete aj cez známe služby Spotify alebo Audible.Slovenská filharmónia


Naša filharmónia ponúka výber koncertov na videu - ide o hodiny krásnej klasickej reprodukcie od rôznych hudobných zoskupení. Obsah je zdarma a nie je ani treba vytvárať si konto. Vychutnajte si napríklad nádherný koncert Beethoven / Wagner. Do budovy filharmónie môžete dokonca aj virtuálne vstúpiť.Nightly Met Opera Streams


Tento program je skvelý pre tých, ktorí si ešte k opere nenašli vzťah, ale aj pre tých, ktorí tento druh umenia milujú. Každý deň o 00:30 nášho času vysiela newyorská opera naživo jedno svetoznáme dielo a každé video je potom dostupné ešte 20 hodín po odohratí.


Opera je audiovizuálny žáner a pre plnohodnotný zážitok je preto dobré nielen počúvať hudobnú reprodukciu, ale sledovať aj príbeh a herecké nasadenie, ktoré práve v New York Met Opera patrí medzi najlepšie na svete.


Stačí v rozpise kliknúť na názov opery z predchádzajúceho dňa a môžete sledovať operu priamo z obývačky tak, ako sa odohrala pár hodín dozadu. Ak nemáte radi rečnícke úvody v angličtine, odporúčame pozerať video asi od 3. minúty :)
Wiener Staatsoper - Live at Home


Fanúšikovia klasickej hudby už vedia, že viedenská a ani newyorská opera nie sú zďaleka jediné, ktoré sprístupnili verejnosti videá zo svojej produkcie celkom zadarmo, spomedzi mnohých má však práve tá viedenská jeden z najkvalitnejších portálov a nahrávky majú naozaj skvelý zvuk.


Výmenou za prihlasovacie údaje tak dostanete skutočne živý zážitok z veľkolepých opier ako je Tosca, Figarova svadba či Valkýra. Odporúčame preto kvalitné reproduktory alebo slúchadlá (a nezabudnite si zapnúť titulky, cez nastavenia vpravo dole).Slovenské národné divadlo


Aj SND, ktoré tento rok oslavuje 100 rokov, spustilo v týchto dňoch v reakcii na pandémiu online projekt. Nesie názov SND Doma a chce prinášať kultúru do našich domovov prostredníctvom videí. Na stránke si môžete pozrieť aktuálny program na daný deň, pričom všetky videá zároveň ostávajú dostupné aj na ich YouTube kanáli.


Môžete sa napríklad rozcvičovať s baletom, alebo si pozrieť modernú inscenáciu Sissi. Keďže projekt je pomerne čerstvý, sme zvedaví, aký obsah bude prinášať naďalej.Bonus: 3 špeciálne odporúčania


1. Klasická hudba môže byť pre niekoho príliš melancholická a smutná, ale môže aj upokojovať. London Symphony Orchestra sa minulý október na Deň duševného zdravia opýtali na Instagrame, ktoré skladby pomáhajú ich fanúšikom upokojiť sa. Vznikol tento playlist na Spotify.2. Artforum má na výber vždy krásne knihy, ktoré si stále môžete objednávať z ich e-shopu. Pri príležitosti 30. výročia v spojení s pandémiou ponúkajú tieto tituly s 25% zľavou.


3. Vydavateľstvo Slovart spustilo na svojom Instagrame takúto výzvu pre všetkých knihomoľov. Už ste niekedy čítali knihu, ktorá má v názve farbu?
Kontakt

dobryden@akademiavelkychdiel.sk
+421 948 049 901

Adresa

Akadémia veľkých diel

Nám. padlých hrdinov 7, P.O.Box 51

900 28 Ivanka pri Dunaji

Akadémia veľkých diel, organizačná jednotka Kolégia Antona Neuwirtha

IČO: 421385150001 DIČ: 2121278346

Napíšte nám
Navštívte nás
 © Akadémia veľkých diel, 2019