top of page

Veľké diela online: 7 najlepších slovenských a zahraničných zdrojov

Updated: Oct 27, 2020

LUCIA FRONCOVÁ


Aktualizované v októbri 2020 Tráviť čas kvalitne počas izolácie môže byť ešte náročnejšie ako inokedy, no môže to byť aj priestor na sebarozvoj, príležitosť naučiť sa naozaj kvalitne oddychovať. Keďže väčšina z nás relaxuje pri počítači či na smartfóne, je dôležité vyberať si obsah, ktorý nás rýchlo nevyčerpá a prinesie nám viac pokoja ako zmätku.


Môžeme svoj voľný čas priniesť na nový level: obohaťme svoje dni o dávku kultúry, vyvážme hodiny pozerania seriálov virtuálnou návštevou galérie, pozeraním opery či koncertu, alebo čítaním dobrej knihy. Už 30 minút takejto aktivity denne pomáha redukovať stres a nervozitu. Aby to fungovalo, musíme sa na chvíľu sústrediť len na to, čo je pred nami.


Na internete je veľmi veľa dobrých zdrojov a niekde treba začať. Tu je náš výber kvalitného obsahu zo Slovenska aj zo zahraničia, dostupného zadarmo a online (všetky zahraničné zdroje sú v angličtine). Možno si nájdete novú záľubu :)
Dalo by sa povedať, že je to najkrajšie miesto na internete. Môžete si tu pozrieť viac ako 32 000 diel zo 46 galérii - vrátane tých najslávnejších a najnavštevovanejších ako Metropolitan Museum of Art v New Yorku, alebo parížskeho Versailles.


Platforma má viacero funkcií - nájdeme tu zbierky a výstavy, predstavuje diela zblízka (poznáte Dievča s perlou? A čo ste nevedeli o Klimtovom Bozku?), obsahuje zaujímavé články na rôzne témy o autoroch, mestách a témach súvisiacich s umením a kultúrou a samozrejme poskytuje virtuálne prehliadky niektorých múzeí a galérii, či dokonca divadiel. Navyše Google Arts & Culture funguje aj ako mobilná aplikácia so zábavnými funkciami. Celá platforma je v anglickom jazyku.


 Ak vám niečo hovoria mená ako Vincent Hložník, Martin Benka, Ľudovít Fulla alebo Ladislav Mednyánszky, nastal čas spoznať ich tvorbu. Doplňte si vedomosti z učebníc a objavte veľké slovenské diela. Okrem diel tu nájdete aj články o prevažne slovenskom výtvarnom umení a našich autoroch, ale aj tematické články o zahraničných maliaroch.


Na portáli si dokonca môžete objednať reprodukcie v kvalitnom spracovaní. Dnes viac ako inokedy tak môžete pomôcť významnej časti slovenskej kultúry prežiť toto náročné obdobie. A nezabudnite web umenia sledovať aj na Instagrame - takmer každý deň uverejnia dielo, ktoré dôvtipne reaguje na aktuálnu situáciu v našej spoločnosti. Táto rozsiahla platforma obsahuje všetko možné od e-kníh, cez textové zdroje po online kurzy celkom zadarmo. Nás zaujala kategória Free Oscar Winners kde nájdete staršie oscarové filmy, medzi nimi napríklad krátky animovaný film Starec a more (1999), ktorý je animovaný ručne a to pastelom na skle. Okrem tohto výberu tu nájdete aj zoznam 1150 filmov, ktoré si môžete pozrieť celkom zadarmo.


Ďalšou zaujímavou zbierkou na Open Culture je tento dlhý zoznam audiokníh - môžete počúvať veľké diela zadarmo v MP3 alebo cez iTunes, najmä ak sa chcete zlepšiť v angličtine. Niektoré z nich nájdete aj cez známe služby Spotify alebo Audible.


 Pravdepodobne najkrajší dokumentárny seriál ktorý na Slovensku vznikol. Pozrite sa na dobre známe stavby novými očami a objavte ich príbehy, ako aj príbehy architektov, ktorí tvorili nádherné diela v čase umeleckej neslobody.


Staršie epizódy nájdete cez kalendár na stránke. Za celým týmto počinom stojí mladé duo slovenských architektov z kolektívu Archtung. Naša filharmónia ponúka kvalitný program, tzv. Koncerty bez publika, ktoré môžete sledovať naživo. Možno vás poteší aj výber koncertov na videu - ide o hodiny krásnej klasickej reprodukcie od rôznych hudobných zoskupení. Obsah je zdarma a nie je ani treba vytvárať si konto. Vychutnajte si napríklad nádherný koncert Beethoven / Wagner. Do budovy filharmónie môžete dokonca aj virtuálne vstúpiť.
 


Aj SND, ktoré tento rok oslavuje 100 rokov, spustilo v reakcii na pandémiu online projekt. Nesie názov SND Doma a chce prinášať kultúru do našich domovov prostredníctvom videí. Na stránke nájdete videá rôzneho obsahu od rozcvičky s baletom po čítanie básní.


 


Coursera je veľkou databázou rôznych kurzov, umenie a literatúru nevynímajúc. Ak vám nerobí problém angličtina, môžete sa o umení vzdelávať aj s pomocou kvalitných zahraničných inštitúcii, univerzít či svetových galérii.


 


Bonus: knižné odporúčania


1. Na našom blogu ich nájdete niekoľko - spolu s článkami o tom, prečo je dobré čítať, alebo ako z čítania mať čo najväčší zážitok. Vedeli ste napríklad, že existujú konkrétne otázky, ktoré vám pomôžu lepšie sa do diela ponoriť? Alebo, že jestvujú rady na to, ako si vybrať dobrú knihu? Nechajte sa inšpirovať.


2. Kníhkupectvo Artforum má na výber vždy krásne knihy, ktoré si stále môžete objednávať z ich e-shopu. Navyše na portáli Čo čítať od nájdete vždy zaujímavé odporúčania na dobré knihy od Artfora, ale aj verejne známych osobností. A ak si objednáte knihy domov, prídu vám aj s výtlačkom novín Čo čítať, ktoré často obsahujú aj odporúčania alebo články priamo od Akadémie veľkých diel.


3. Zlatý fond denníka SME. Tento dobre známy zdroj obsahuje veľké množstvo poviedok, básní a diel slovenských aj zahraničných autorov. 

Akadémia veľkých diel je rozvojový program pre stredoškolákov na celom Slovensku. Prečítajte si o ňom.


Pracujeme s výnimočnými stredoškolskými učiteľmi. Pridajte sa k nim.


Páčil sa vám tento článok? Viac zaujímavého obsahu nájdete na našom blogu.

Comentarios


bottom of page