top of page

Od skenovania textu k čítaniu

SAMUEL PRÍLEPOK


Čítaniu sa venujeme vo viacerých článkoch a je tomu tak aj preto, že veľká časť diel Akadémie veľkých diel sú písané texty. Našim študentom, ale aj učiteľom, tak chceme ponúknuť tipy a triky, ako ešte viac zlepšiť svoj zážitok z čítanie, a teda aj z celej Akadémie. V minulých článkoch sme sa venovali čítaniu ako aktivite a čítaniu ako dialógu.


Dnes si povieme niečo o tom, čo môžeme spraviť, aby sme sa na tento dialóg dôkladne pripravili. A akým spôsobom by sme mohli tento dialóg viesť. Budeme sa rozprávať o skenovaní knihy, ale aj o konkrétnom spôsobe čítania knihy. Budete potrebovať päť farebných fixiek, farbičiek, či zvýrazňovačov, červenej, zelenej, žltej, oranžovej a modrej farby. A budete sa veľa pýtať, preto je dobré si pripraviť aj pero a papier, kde si svoje otázky napíšete. Pripravte sa, začneme in medias res.


Prvý krok, ktorý by sme mali spraviť, je prejsť si text zhora dole. Doslova. Teda zoberte si svoj vlastný prst, ktorý máte vždy poruke (doslova), zabodnite ho na začiatku textu do stredu riadka a prejdite ním zhora dole. Nesmie to trvať viac ako 5 sekúnd. Všímajte si slová, ale nečítajte. Len skenujte.Následne ten istý prst, ktorý si už pomaly zvyká, že sa stáva súčasťou čítania tak, ako ním bol kedysi na základnej škole, zabodnite na začiatku tej istej strany. Tentokrát však nie v strede, ale úplne naľavo. Prejdite ním po strane do tvaru S. Teda zľava doprava s tým, že budete smerovať dole. Teda nejdete po vetách, ale krížom cez odstavce. Opäť to nesmie trvať viac ako 5 či 10 sekúnd. Ak to trvá viac, je to zle.